18 Април, 2021
0.0214

Кракачанов: „Северна Македонија нема да влезе во ЕУ сè додека не се ослободи од југословенските комплекси“

Објавено во: Македонија 08 Април, 2021

Антибугарската реторика во  Македонија продолжува поради „старите комплекси“ што беа создадени за време на социјалистичката ера, рече министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов.

- За жал, со Македонија во моментов владее политичка елита која ја започна својата кариера за време на комунистичка Југославија, кога Бугарија беше претставена како главен непријател. Во последните неколку децении, македонските политичари не успеаја да се ослободат од тој југословенски комплекс и во желбата да воведат нов идентитет на својот народ, тие продолжија да водат антибугарска политика - рече тој во интервју за весникот „Труд“.

Според него, Македонците решиле да ја „измамат“ Софија со потпишување договор за добрососедство во 2017 година, сепак, и покрај тоа, тие продолжиле да ја следат својата реторика.

Во исто време, нагласи Каракачанов, од моментот на потпишување на тој договор, Македонците не сменија ниту еден збор во своите учебници во кои се презентирани „неточни информации за историјата на Бугарија, како и за самите Бугари“.

- Политичарите во Скопје сметаа дека лесно можат да поминат низ и да се приклучат на ЕУ облечени во тие југословенски униформи, сепак, Бугарија едноставно рече - не може да биде така - рече тој.

Каракачанов исто така рече дека Македонија нема причина да се надева дека позицијата на Бугарија ќе се промени по парламентарните избори во таа земја закажани за 4 април.

- Ако не ја променат антибугарската политика, ако не престанат да живеат со бугарското малцинство во Македонија, шансите за влез во ЕУ се непостоечки - заклучи тој.


Можеби ќе ве интересира

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина