20 Октомври, 2019
0.0252

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Објавено во: Мои пари 13 Јуни, 2019

Една статистика вели дека се украдени над 70 000 велосипеди, а на скоро секој велосипедист во последните десет години му е украден најмалку еден велосипед, додека секој 1000ти украден велосипед е пронајден од полицијата.

Масовни кражби на велосипеди низ главниот град. Криминалот цвета а надлежните барем засега не даваат некој резултат во пронаоѓање на крадците.

На социјалните мрежи граѓаните постојано објавуваат за украдени велосипеди.

Се краде од подруми, дворови, заклучени простории, ходници па и без срам од центарот на градот. Граѓаните се жалат, а во главниот град денеска никна и гигантски велосипед како потсетник за полицијата да биде поажурна.

ФОТО ФЕЈСБУК ГРУПА УКРАДЕНИ ТОЧАЦИ

„Поздрав до сите!

На 07.06.2019 украден е точаков во Карпош 3. Се работи за FELT QX-80 “

-Здраво. Вчера на адреса Петар Делјан 7 во Кисела вода ми е украден „Cube Atention“ - се дел од последните објави во групата на Фејсбук „Украдени точаци“.

-Украден денес од ходник на 6ти, кај зоолошка. Доколку некој го препознае ве молам да ме контактира-пак гласи друг пост.

Зошто полицијата не реагира?

Се краде од пред врата со заклучен влез на високакатница па до заклучена гаража.

Крадците најчесто не се пребирливи за марката на точакот, односно дали тој вреди илјадници евра или пак многу помалку.

Многу од граѓаните коментираат дека голем дел од велосипедите што се наоѓаат на познатиот Канта пазар се крадени, потоа префарбани и се продаваат, па ни самиот сопственик на точакот може да се случи да не си го препознае својот.

Статистиката на МВР која е разочарувачка во поглед на решени случаи, за девет месеци во 2018та бележи 642 кривични дела „кражба“ на велосипеди. Но, таа бројка, се претпоставува, сигурно е поголема бидејќи многумина и не се осудуваат да пријават кражба.

-Од јануари до септември 2018 година регистрирани се вкупно 642 кривични дела “кражба“ на велосипеди. Дел од овие кривични дела се расчистени, а за дел се превземаат мерки за нивно целосно расчистување-велат од Министерството за внатрешни работи кога Фактор последен пат доби информации од таа институција.

Она што паѓа во очи е дека се крадат пред се поскапи велосипеди и поспецифични на изглед. Одамна граѓаните се откажале од надлежните, па се снаоѓаат и си помагаат сами преку социјалните мрежи.

Можеби ќе ве интересира

Дефектот во Скопје Север е саниран

Дефектот во Скопје Север е саниран

Се врши реконструкција на улична мрежа во Гази Баба

Се врши реконструкција на улична мрежа во Гази Баба

Прекинато водоснабдувањето на повеќе улици

Прекинато водоснабдувањето на повеќе улици

Градот Цетиње ја доби наградата Globallocal

Градот Цетиње ја доби наградата Globallocal

Санирани два дефекти во Скопје

Санирани два дефекти во Скопје

Прекинато е водоснабдувањето во повеќе населби

Прекинато е водоснабдувањето во повеќе населби

Прекин во водоснабдувањето на повеќе места низ Скопје

Прекин во водоснабдувањето на повеќе места низ Скопје

Сашка Николова избрана за нов претседател на ИАБ Македонија

Сашка Николова избрана за нов претседател на ИАБ Македонија

Дефектот во Козле е саниран

Дефектот во Козле е саниран