06 Февруари, 2023
0.0221

КРИПТО ФИРМИТЕ ПАЃААТ КАКО ДОМИНО - колапсот на FTX го зарази целиот пазар, банкротираше и BlockFi

Објавено во: Финансии 29 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Еден од најголемите светски крипто-заемодавци BlockFi поднесе барање за стечај заедно со 8 други нејзини филијали, објави компанијата во понеделникот. BlockFi е најновата во низата жртви на спектакуларниот колапс на берзата FTX претходно овој месец.

Поднесувањето на судот во Њу Џерси доаѓа во време кога цените на криптовалутите паѓаат. Биткоинот е намален за повеќе од 70 проценти од својот врв во 2021 година.

BlockFi со седиште во Њу Џерси рече дека FTX е нејзиниот втор најголем доверител, со 275 милиони долари долг на заемот даден претходно оваа година. Беше кажано и дека компанијата им должи пари на стотици илјади клиенти. Според договорот потпишан со FTX во јули, BlockFi требаше да добие револвинг кредит од 400 милиони, додека FTX доби опција да го купи до 240 милиони долари.

Најголемите конкуренти на BlockFi, Celsius Network и Voyager Digital, поднесоа барање за стечај во јули, наведувајќи ги екстремните пазарни услови што доведоа до загуби на двете компании.

Крипто-заемодавците, де факто банките во светот на крипто, пораснаа за време на пандемијата, привлекувајќи ги клиентите со двоцифрени стапки во замена за нивните крипто депозити.

Извор: Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот