21 Септември, 2019
0.0235

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра

Објавено во: Финансии 17 Мај, 2019

Цените на криптовалутите повторно летаат во небо, а вистинско лудило предизвикаа приказните дека „eBay“ може да воведува тргување со дигитални пари.

Цените на биткоинот надминаа 7200 евра, а само во една недела оваа валута доби на вредност скоро 2000 евра.

Посетителите на Конзензус, тридневната конференција посветена на криптовалути, во организација на Коиндеск, еден од најголемите медиуми во светот, кој се занимава со дигитални пари и блокчеин, имале прилика да ги видат и ркеламите на „eBay“.

Се верува дека и тој планира да влезе во бизнисот.

Прифаќањето на криптовалути од трговците како што е „eBay“ би било голем чекор напред во идентификација на криптовалути како полни алтернативи на еврото и доларот. Уште нема официјални соопштенија на трговците за ова, но по мислење на многумина, само е прашање на време кога тоа ќе се случи.

Високиот раст на криптовалутите ги изненадило и најголемите позанвачи, бидејќи ситуацијата на пазарот е далку од розева. Минатата недела хакерски напад го намали прометот на најголемата светска криптоменувачница „Binance“.

Можеби ќе ве интересира

Потпишан договор со ЕБОР од 13 милиони евра за изградба на електронски систем на наплата долж Коридор VIII

Потпишан договор со ЕБОР од 13 милиони евра за изградба на електронски систем на наплата долж Коридор VIII

Виктор Димовски прв владин директор со коефициент 4 и со поголема основна плата од Рашковски, Лукаревска, Китанов....

Виктор Димовски прв владин директор со коефициент 4 и со поголема основна плата од Рашковски, Лукаревска, Китанов....

Како од една билка овој Србин направил бизнис вреден злато

Како од една билка овој Србин направил бизнис вреден злато

Како е да се живее во Норвешка: Плата од 2.500 евра, но државата веднаш зема 35 проценти

Како е да се живее во Норвешка: Плата од 2.500 евра, но државата веднаш зема 35 проценти

ЌЕ ДОБИЕТЕ 25 000 ЕВРА ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ ОВДЕ: Понудата е од соништата, а регионот прекрасен

ЌЕ ДОБИЕТЕ 25 000 ЕВРА ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ ОВДЕ: Понудата е од соништата, а регионот прекрасен

Како бугарски стартап ја доби првата венчр капитал обврзница од 18 милиони евра?

Како бугарски стартап ја доби првата венчр капитал обврзница од 18 милиони евра?

ВРАБОТУВААТ И ПЕНЗИОНЕРИ: Им нудат работно време од четири часа

ВРАБОТУВААТ И ПЕНЗИОНЕРИ: Им нудат работно време од четири часа