14 Април, 2021
0.0266

КРИТИЧНО СО КОВИД ОДДЕЛЕНИЈАТА ВО СТРУГА - има уште само пет слободни кревети

Објавено во: Македонија 21 Ноември, 2020

Во Охрид и во Струга состојбта е сериозна и критична. Како што јавуваат локалните медиуми, струшката болница ги преполнува капацитетите, а слободни се уште пет болнички кревети. Сместени се 35 пациенти, од кои 20 се приклучени на кислородна поддршка. Кислород на дневно ниво се троши пет пати повеќе од вообичаеното или околу 40 боци за 24 часа. Олеснување во бробата со корона вирусот ќе донесе изградбата на модуларната болница за која веќе се подготвува теренот и која ќе овозможи хоспитализација на 35 пациенти. Во Струга во последната седмица ковид 19 е дијагностициран кај 183 лица, а меѓу нив има и медицински персонал.

Инаку, во Струга се поголемиот број на новозаболени лица забрзано ги полнат болничките соби во двата ковид центри - интерното и детското одделение, а потешките случаи ги препраќаат во Скопје. Проблем има и со медицинскиот кадар, бидејќи голем дел од постојниот кој работи во болницата за справување со пандемијата е заболен и во изолација.

Покрај струшката преполна со пациенти е и охридската болница од каде посочуваат дека состојбата е исклучително тешка и комплексна, а здравствениот систем сериозно оптоварен.

Можеби ќе ве интересира

Направени се 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19

Направени се 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19

Досега на веб страницата за вакцинација се пријавиле околу 140.000 граѓани

Досега на веб страницата за вакцинација се пријавиле околу 140.000 граѓани

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи законот за ограничување на цените за приватно лекување од Ковид-19 и ќе предложи рефундирање

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи законот за ограничување на цените за приватно лекување од Ковид-19 и ќе предложи рефундирање

КРИЕЛ КОКАИН ВО ПАТИКА И САКАЛ ДА БЕГА ВО ГЕРМАНИЈА - сега доби притвор од 30 дена

КРИЕЛ КОКАИН ВО ПАТИКА И САКАЛ ДА БЕГА ВО ГЕРМАНИЈА - сега доби притвор од 30 дена

Се гради социјална зграда во Велес: Дом ќе добијат 29 семејства

Се гради социјална зграда во Велес: Дом ќе добијат 29 семејства

Влада: Ги охрабруваме институциите да ја испитаат имотната состојба на Рашковски

Влада: Ги охрабруваме институциите да ја испитаат имотната состојба на Рашковски

ЕПИДЕМИОЛОШКАТА КРИВА ОДИ НАДОЛУ: Намален бројот на новозаразени, но полицискиот час би продолжил и по 20. април ако има потреба

ЕПИДЕМИОЛОШКАТА КРИВА ОДИ НАДОЛУ: Намален бројот на новозаразени, но полицискиот час би продолжил и по 20. април ако има потреба

ДО 30 АПРИЛ ЌЕ СЕ АПЛИЦИРА - за мерката помош за платите за февруари и март

ДО 30 АПРИЛ ЌЕ СЕ АПЛИЦИРА - за мерката помош за платите за февруари и март

Европратеникот Шидер за Македонија: Аферата со лажните пасоши е скандал, но нема да има последици

Европратеникот Шидер за Македонија: Аферата со лажните пасоши е скандал, но нема да има последици