21 Октомври, 2019
0.0249

Кривичен суд: Кочан прво нека плати, па после преиспитување

Објавено во: Македонија 11 Јули, 2019

Од Кривичен суд за Телма денеска соопштиле дека од бизнисменот Сеад Кочан прво треба, според процедурите, да биде наплатена паричната казна па дури потоа ќе може да се испрати до Врховен суд барањето да се преиспита неговата извршна казна затвор од четири години осум месеци која, според решението, треба да се јави во затвор на отслужување од 17 јули.

Кривичен суд не го испратиле предметот во Врховен затоа што се уште не биле наплатени парите од казната во случајот „Труст“ за добиениот тендер за ископ за потребите на РЕК Битола со лажни документи. Дополнително сопственикот на Трансмет бара и да се одложи спроведувањето на одлуката, а ова барање треба да се препрати до Врховен.суд преку Основен.

-Судот согласно одредбите од ЗКП најпрво мора да постапи во редовна постапка во сите фази на постапувањето пред да се проследи до надлежниот суд кој одлучува по вонреден правен лек. Предметот е во фаза на извршување на санкциите изречени со правосилната  пресуда на Апелациониот суд Скопје, а која сеуште не е извршна во делот на паричната казна спрема обвинетото правно лице – Трансмет, што е дел од редовното постапување кое како што наведовме погоре има предност пред вонредното постапување, гласи одговорот од Кривичен.Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива