19 Септември, 2020
0.0403

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Објавено во: Свет 11 Август, 2020

37-годишната поранешна наставничка по англиски јазик, oпозициска кандидатка за претседател на Белорусија, Светлана Тихановскаја, која го обвинува за изборен фалсификат, Александар Лукашенко кој по 6-ти пат стана претседател на Белорусија, побегна во Литванија. 

„Сама ја донесов одлуката…и знам дека многумина ќе ме осудат, ќе ме мразат“, изјави Тихановскаја.

Таа е без претходно политичко искуство, а влезе во трката откако нејзиниот сопруг, опозициски блогер, кој се надеваше дека ќе се кандидира за претседател, беше уапсен во мај. Сега, вели дека никој, ниту тој не и влијаел на одлуката да ја напушти земјата. Ова се случува во време на тензии во Белорусија. Втора вечер по ред, полицијата ги растера демонстрантите кои протестираа против изборната победа на Лукашенко, кој е на власт од 1994 година.

Земјата се соочи со крвави протести. Граѓаните се сомневаат во изборна измама. 

Има стотици повредени, а луѓето велат дека не е важно како гласаат, туку кој ги брои гласовите. 

Германскиот министер за надворешни работи Хajко Мас побара од Белорусија веднаш да ги ослободи уапсените демонстранти и новинари. Мас рече дека тие мирно протестирале користејќи ги своите демократски права.

фото Ројтерс

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата