30 Јули, 2021
0.0234

Кризата со Катар може да го „спушти на земја“ Qatar Airways

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2017

По избувнатата криза на Блискиот Исток, поради која веќе осум држави (Саудиска Арабија, Бахреин, Египет, ОАЕ, Јемен, Либија, Малдиви и Мавританија) ги прекинаа дипломатските односи со Катар следеше дури затворање на граници.

Токму овие околности ја ставаат под огромно прашање работата на една од најпознатите авионски компании во светот - Qatar Airways. Причината - Катар е опкружен од сите страна на воздушниот простор на држави кои ги прекинаа дипломатските врски со емиратот. Станува збор за Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, кои веќе им воведоа забрана на авиони на Катар ервејс да се приземјуваат на нивна територија.

Проблемот е што ќе се случи, ако воопшто биде наложена забрана на Qatar Airways да навлегува во воздушниот простор на овие три држави. Всушност, Бахреин и ОАЕ се дел од Меѓународниот транзитен договор според кој не може да се наметне забрана на граѓански летови да прелетуваат во воздушниот простор на земјата, ако таа го потпишала договорот и ако граѓанскиот лет е од друга држава што го потпишала договорот. Саудиска Арабија не е дел од транзит договорот и веќе го затвори воздушниот простор за Qatar Airways.

Всушност, Qatar Airways има повеќе летови до Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати и Египет отколку авиолинии од овие четири држави кон Катар.

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто