06 Февруари, 2023
0.0328

“КРВОПРОЛЕВАЊЕ“: Како колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании?

Објавено во: Финансии 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

„За малку ќе банкротирав“, вели Џуд Фаваз, трговец со криптовалути во Абу Даби.

„Се смеам затоа што нема смисла да се изложувам на поголема депресија и фрустрација поради тоа“, додава тој.

45-годишникот, кој се откажа од бизнисот со недвижнини пред една година за да се фокусира на тргување со криптовалути, гледаше како неговите средства и заработка исчезнуваат во последните месеци. Поради стрес, рече тој, не спиел една недела.

„Имав околу 40 монети, а потоа паднав на 20, потоа паднав на 10, потоа на пет и сега сум до последните две монети, кои се биткоин и Ripple XRP“, вели Фаваз, а приказната е објавенa од Ројтерс. 

„Значи, ова се последните две монети и ќе умрам попрво отколку да ги продадам“, вели тој, пренесува Индекс.

Вредноста на биткоините во корисничките сметки на крипто берзите, каде што вообичаено се вршат трансакции на инвеститорите на мало, падна на околу 2,3 милиони од рекордното високо ниво во 2020 година од 3,1 милиони, соопшти берзата Bitfinex. 

„Постојат знаци дека значителен број на малопродажни инвеститори се обесхрабрени до точка на целосно напуштање на тргувањето со криптовалути“, велат аналитичарите на Bitfinex.

Навистина, Фаваз не е сам во оваа приказна, пишува Ројтерс. Имено, 2021 година беше брутална за инвеститорите. Цената на биткоинот падна за 63 отсто, додека вкупната пазарна капитализација на најголемата криптовалута во светот загуби 1,63 милијарди долари.

„Ова повеќе не е криптозима, ова е крвопролевање“

Колапсот на берзата FTX на Сем Банкмен-Фрид целосно го урна пазарот. Ноември забележа седумдневна остварена загуба од 10,16 милијарди американски долари во инвестиции во биткоин, бидејќи инвеститорите беа принудени да ги напуштат своите долги позиции, што е четврта по големина загуба во историјата според оваа метрика, според податоците на Glassnode.

„Ова повеќе не е криптозима, ова е крвопролевање затоа што колапсот на FTX предизвика домино ефект што уништи толку многу компании“, рече Линда Оби, крипто-инвеститор во нигерискиот град Лагос, која работи во блокчејн фирмата Zenith Chain. Таа вели дека е долгорочен инвеститор со петгодишен инвестициски хоризонт и тргува по малку со сè, вклучително и алткоини и мемкоини.

„Ќе бидам многу искрена, мислам дека има многу возбуда околу крипто, со влијателниот маркетинг и вашите омилени познати личности кои зборуваат за крипто“, додаде таа. „Луѓето не истражуваат, туку само скокаат во светот на крипто и тоа треба да се промени. Почнавме сериозно да зборуваме за тоа како всушност можеме да го исчистиме и промениме тој простор“.

Давид против Голијат

Малопродажните крипто инвеститори губат пари и тоа не е ништо ново. Студијата на Банката за меѓународни порамнувања (БИС), спроведена помеѓу 2015 и 2022 година, проценува дека 73 до 81 отсто од луѓето веројатно изгубиле пари на нивните инвестиции во криптовалути.

Тргувањето на мало стана сè потешко бидејќи подлабоките, пософистицирани инвеститори како хеџ фондовите влегуваа во крипто како што растеше класата на средства. Истражувачите на БИС рекоа дека анализата на податоците од блокчејн открила дека најголемите сопственици на биткоини често продаваат додека помалите инвеститори купуваат, со што се враќаат на сметка на помалите корисници.

Елоиза Марчесони, која рече дека има околу 2.000 долари на FTX што не може да ги повлече, е уверена дека криптовалутите ќе ја задржат својата привлечност за помалите инвеститори. Големите загуби на инвеститорите од падот на FTX може да ги поттикнат регулаторите да преземат акција, рече Чарли Кпер, шеф за комуникации во блокчејн технолошката компанија R3.

„За политичарите е многу потешко да ги игнорираат повиците на гласачите кои ги изгубиле сите свои заштеди или пари во тргувањето со криптовалути отколку повиците на големи хеџ фондови“, вели тој.Извор: b92.net

FOTO: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот