24 Јуни, 2018
0.3768
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

КСС се заканува со протести по повеќегодишната хибернација

Објавено во: Економија 12 Септември, 2017

КСС како разбудени од долгиот зимски сон сега се закануваат со одржување на масовни работнички протести додека пак во изминатите години кога имаше горливи проблеми за работниците речиси и да не покажуваа никаква активност туку само се согласуваа со политиките на владата на ВМРО-ДПМНЕ.

Ралповски на прес-конференција рече дека КСС останува на барањето за покачување на платите во јавниот сектор од 19 проценти согласно зголемувањето на минималната плата, како и за скратено работно време од седум часа во институциите каде се воведува двосменско работење. Конфедерацијата бара и продолжување на породилното отсуство од девет на 12 месеци за поддршка на мајчинството, а согласно препораките на Светската здравствена организација  според кои детето  треба да биде донео  најмалку 12 месеци, а со што се намалува ризикот  за рак на дојка за 50 проценти, кој сега е значително распространет.

Според Ралповски, КСС нема да отстапи од поставените барања поради што Извршниот одбор добил насоки да свика вонредна Конференција на КСС на која ќе се расправа за состојбите во Економско-социјалниот совет.

– Ако не се поправат ваквите состојби КСС ќе излезе со порадикални чекори,  а тоа во прво време ќе бидат масовни протести, истакна Ралповски.

Тој потенцираше дека сите барања се согласно Законот за работни односи и конвенциите на Меѓународната организација на трудот.  Досега, како што информира претседателот на КСС, испратиле повеќе дописи за средба со министерката за труд и социјална политика Мила Царовка, но не добиле одговор.


Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена