21 Октомври, 2021
0.0514

КУБА ПОЧНА ДА ЈА ИЗВЕЗУВА СВОЈАТА ВАКЦИНА: Се чека официјалната потврда од Светската здравствена организација

Објавено во: Свет 26 Септември, 2021

Кубанските научници развија три домашни вакцини против Ковид-19 и чекаат да добијат официјална потврда од Светската здравствена организација, објави Ројтерс.

Куба денеска објави дека за првпат ја извезува својата вакцина „Абдула“ во Виетнам, која се дава во три дози, што е прва пратка во рамките на договорот за испорака на пет милиони дози на оваа земја.

Државната фармацевтска корпорација БиоКуба Фарма објави информации за извозот на Твитер, откако претходно оваа недела изјави дека произвела доволно вакцини за да ја исполни целта за имунизација на повеќе од 90 проценти од локалното население до средината на ноември.

Од БиоКуба Фарма изјави дека може да произведуваат 100 милиони дози годишно на вакцините Абдала, Соберана 2 и Соберана плус, за што неодамна информираа дека го намалуваат ризикот од сериозни болести или смртност за околу 90 проценти. Потпретседателката на корпорацијата БиоКуба Фарма, Мајда Маури, изјави дека, откако ќе се постигнат целите за снабдување во земјата, ќе започне испораката на вакцини во други земји, вклучително и Иран и Венецуела.

„Ние разговараме за регулаторни прашања со Аргентина и други земји во различни региони во светот“, истакна таа.

Иран веќе ја произведува вакцината Соберана-2.

Виетнам, Аргентина и Мексико изразија надеж дека наскоро ќе произведат кубански вакцини, додека многу земји користат други кубански лекови во протоколи за третирање на „Ковид-19“.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе