20 Јуни, 2019
0.0223

КУБУРАТ СО РАБОТНИЦИ: На Дојран, Охрид, Струга им фалат сезонци

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2019

Во туристичките места во Македонија недостига кадар за работа.

Газдите на хотелите, рестораните, се во потрага по млади луѓе кои би работеле за период од два до три месеци, но велат дека заинтересирани скоро и да нема. Се жалат дека младите кои претходните години кај нив работеле сега се заминати во Германија, Швајцарија, Италија, и според нив оваа година ќе биде можеби најтешката за обезбедување на персонал за работа.

„Ни требаат околу 15 луѓе за работа. Бараме келнери, шанкери, собарки, буквално од сите профили ни требаат луѓе. Младите луѓе или не се тука или не се заинтересирани, не се пријавуваат на оглас, иако освен плата се нуди и сместување. Бараме работници од други градови, доколку се заинтересирани за работа. Кадар за работа ни треба од јули до септември, но ако потрае сезоната може да работат и цел септември. Ние разменуваме мислење со другите угостители и хотелиери, и навистина со овој проблем се соочуваат сите. Се пријавуваат одредени луѓе кои се повозрасни на 55 или 60 години, но ќе видиме што ќе направиме сезонава“, велат од хотел во Дојран.

Минатите години во Дојран работеа млади луѓе од соседните општини Валандово, Богданци, или од Струмица.

Но, истиот проблем ги мачи и охриѓани и стружани. Крсте Блажески од ХОТАМ вели дека ќе бараат работници по другите градови.

Проблем е што овие вработувања се сезонски, овие луѓе ни требаат за 3 месеци, ние немаме подолга сезона. Да има сега 1.000 луѓе, веднаш би се вработиле. Фалат келнери, собарки, чистачки. Ако се спореди со последните две - три години, оваа година имаме најголем проблем за кадар во туризмот“, рече Блажески.

Тој вели дека младите им бегаат, одат во странство, но очекува дека од идната година кога ќе се коригираат цените, ќе скокнат и платите, и тоа ќе биде предизвик за работниците.

За разлика од овие три туристички центри, потребите за работници во Преспа се нешто поскромни.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

ВМРО-ДПМНЕ: Главна цел на младите не е да собираат фискални, туку да соберат пари за да купат карта за заминување

Нова светска економска криза во 2020 година

Нова светска економска криза во 2020 година

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

Идната година ќе ги укинат квотите за странски работници

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

МИСТЕРИЈА: Kaде е златото на СССР?

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно

Павле Гацов даде пример како да ви се врати максимално дозволениот износ на ДДВ од 28.000 денари годишно

АМЦ продавниците повторно ќе се отворат: Предложен план за реорганизација

АМЦ продавниците повторно ќе се отворат: Предложен план за реорганизација

Пендаровски: Економските промотери на поранешната Влада се дебакл

Пендаровски: Економските промотери на поранешната Влада се дебакл

Стопанствениците од Визбегово втор ден на протест, бараат Шилегов да побрза заради дистрибуцијата

Стопанствениците од Визбегово втор ден на протест, бараат Шилегов да побрза заради дистрибуцијата

Стимул за домашниот туризам: Кој се може да конкурира за одмор од мерката на Владата

Стимул за домашниот туризам: Кој се може да конкурира за одмор од мерката на Владата