08 Април, 2020
0.0240

Куманово, Битола и делови од Скопје високо загадени

Објавено во: Македонија 03 Јануари, 2017

Куманово, Битола и делови од Скопје утрово се високо загадени. 

Од скопските населени места најзагадени се Миладиновци, Лисиче и Карпош. 

Сепак, Куманово останува најзагадениот град во Македонија со 284 mg / m3 со честички ПМ10. Ова загадување е дури шест пати поголемо од максималната дозволена граница од 50 mg / m3.

Ова се гледа од информациите за квалитетот на амбиенталниот воздух, за што податоци се добиваат од мерните станици. 

Гази Баба, Центар, Тетово и Кавадарци се високо загадени. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

(ФОТО) Полна Месечина во време на епидемија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ја изгубија битката со коронавирусот, три нови жртви

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопје пусто, почна полицискиот час

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Двајца штипјани се излекуваа од коронавирусот

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

Петровска: Во ист автомобил не смее да се возат повеќе од тројца патници

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

(ВО ЖИВО) Прашања и одговори за ограничувањето на движењето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

ЗАГАДЕН ВОЗДУХ И КОВИД 19: Oвие два фактори се фатални за луѓето

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Повеќе пунктови за тестирање, бара Кризниот штаб од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово

Почина 27 годишната родилка од Куманово