18 Февруари, 2020
0.0217

КУПУВАЊЕ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Кој понуди 36 милијарди долари да ја купи Лондонската берза

Објавено во: Економија 12 Септември, 2019

Светскиот пазар на капитал го тресе шок по објавата дека Кинези сакаат да ја направат трансакцијата на деценијата а по најновите вести акциите на LSE забележаа скок за дури 8,5 отсто за да подоцна го изгубат делот на првичната добивка.

Имено, светските медиуми ја пренесоа информацијата дека компанијата „Hong Kong Exchanges and Clearing“ (HKEX) доставила понуда да ја купи Лондонската берзанска група  (LSE).

Како што се пренесува за „спојување на двете компании“ во рамки на договорот вредноста на LSE е проценета на 29,6 милијарди фунти или 36,6 милијарди долари.

Од УО на HKEX сметаат дека двете компании се доста комплементарни поради што се радуваат на соработката со надлежните власти за да се отвори патот кон реализација на трансакцијата-стои во соопштението на операторот на Хонгконгшката берза.

Меѓудругото се посочува дека со спојувањето на двете компании, подобро би се позиционирале на пазарите и други географски зони а од друга страна на пазарните учесници и инвеститори би била понудена неверојатна поврзаност на глобалниот пазар.

Можеби ќе ве интересира

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Од која трговија на мало во Македонија се прават милиони евра?

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

Томислав Тунтев сработи без добивка и со поголеми расходи

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

ОД ПОЛНОЌ ПОСКАПЕА: Еве ги цените на бензините и дизелот за неделава

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

„Витаминка“ опстојува на врвот: Речиси половина од производството за извоз

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

СЕ ОГЛАСИ ОЛИМПИЈА ХРИСТОВА ЗАЕВСКА: Си заминувам од лични причини

ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ЕВРОПСКИ ГРАД: Moжете да се возите за само едно евро дневно

ЈАВЕН ПРЕВОЗ ВО ЕВРОПСКИ ГРАД: Moжете да се возите за само едно евро дневно

ОДАТ НАПРЕД: Се зголемиле платите во Словенија

ОДАТ НАПРЕД: Се зголемиле платите во Словенија

ПО НЕКОЛКУ НЕДЕЛЕН ПАД: Горивата од полноќ со повисоки цени

ПО НЕКОЛКУ НЕДЕЛЕН ПАД: Горивата од полноќ со повисоки цени

ЈСП конечно го пушти во продажба хартиениот билет за едно возење

ЈСП конечно го пушти во продажба хартиениот билет за едно возење