15 Ноември, 2019
0.0208

КУРЦ ИЗГУБИ ДОВЕРБА ВО ПАРЛАМЕНТОТ: Тој најавува силен камбек

Објавено во: Свет 28 Мај, 2019

Владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц ја загуби довербата на парламентот по обвинувањата за корупција во кои бил вмешан неговиот поранешен заменик, лидерот на ФПО Ханс Кристијан Штрахе.

Имено, парламентот изгласа недоверба, што своевидно е преседан, бидејќи сличен случај последен пат се случил во далечната 1945 година.

Австриската владеачка коалиција помеѓу Конзервативната народна партија на Курц и десничарската Партија на слободата е здрмана на 17 мај откако Штрахе „наводно“ на роднините на руски тајкун им ветил отстапки во замена да ја финансира кампањата.

Штрахе поднел оставка по скандалот за да не би ја „оштетил“ коалицијата. Тој остро го критикувал видеото како „целно политичко убиство“ велејќи дека објавените делови се извадени од контекст. Курц брзо се дистанцирал од помладиот коалиционен партнер и повика на вонредни избори како единствен начин да се „врати довербата во јавните институции“.

Тој исто така, предложил смена на министерот за внатрешни работи Херберт Кикл, кој, како што рекол Курц , е неспособен да ја води истрагата на лидерот на неговата партија.

Курц по изгласаната недоверба вели дека на власт ќе се вратат уште посилни.

Канцеларот рекол дека ќе помогне привремената техничка влада да обезбеди стабилност во наредните месеци и дека ќе се бори за враќање на премиерската функција.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари

(ФОТО) ИЗРАЕЛ СЕ ЗАКАНИ НА ИСЛАМСКИ ЏИХАД: Или ќе запрат или ќе трпат удари