11 Ноември, 2019
0.0197

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Објавено во: Балкан 21 Октомври, 2019

Одлуката на ЕУ да не започне преговори со Северна Македонија и Албанија негативно ќе влијае на можноста за постигнување договор меѓу Белград и Приштина, вели Курти.

Лидерот на косовското самоопределување и најверојатно новиот премиер, во интервју за „Гардијан“ рекол дека без одредена перспектива за членство во ЕУ, Белград би имал помалку поттик да постигне договор со Приштина.

Коментирајќи го отсуството на одлука за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, Курти истакнал дека реформите во рамките на Европската унија и проширувањето мора да одат рака под рака.

„Европската унија е важен историски проект и никој не може да биде нејзин автор, режирајќи го или водејќи го. Ние видовме повеќе пати дека ситуацијата на Балканот се влошува секој пат кога Жан Клод Јункер ќе рече дека нема да има понатамошно проширување на Унијата“, нагласи Курти пренесоа медиумите од соседството.

Курти посочил дека ќе ги укине даноците на српската стока „само ако Белград преземе реципрочни мерки што ќе овозможат бесплатен извоз на косовска стока во Србија“.

Тој, исто така, истакнал дека Белград ќе мора да стави крај на својата меѓународна дипломатска кампања за да ги убеди државите да го повлечат признавањето на Косово.

„Ако сакаат да започнат дијалог, тие треба веднаш да престанат да шират клевета за нашето право на државност. Србија мора да се соочи со сопственото минато, наместо да ги разгледува Косово и Албанија со воени двогледи. Србија има потреба од интроспекција“ вели Курти.

Тој објаснил дека соработката со Србите на Косово ќе започне со дискусии со обичните луѓе за секојдневните проблеми, како што е земјоделството.

Курти истакнал дека е целосно против идејата за разграничување и размена на територии. „Каде и да воспоставите нова граница, ќе има Срби и Албанци од другата страна. Тие само се преправаат дека може да се направи мирно“, рече Курти.

Коментирајќи го знамето на Албанија во седиштето на „Самоопределување“, Курти одговорил дека „има повеќе важни задачи отколку да се редикторира неговиот кабинет“.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

(ВИДЕО) ПЕКАР ГИ ВООДУШЕВИ СИТЕ: Има вистинска шума на покривот од куќата

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

КОСОВО ПРОТИВ „МИНИ ШЕНГЕН“: Се бара Рама да биде прогласен за непожелна личност

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

ВОЗАЧИ, ВНИМАНИЕ: Познато колку ќе чини патарината на Коридорот 10 до Бугарија

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

(ВИДЕО) СРБИЈА ЈА ПОВРЗУВА ЕВРОПА: Вучиќ и Борисов го пуштија „Коридор 10“ со голема публика и трубачи

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Изјавата на Макрон дека се „темпирана бомба“ ги налути властите во БиХ

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

Вучиќ ќе го праша Макрон кој од регионот може во ЕУ, а кој не

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

ЌЕ УДРИ ЛИ ДУБРОВНИК ПО РЕСТОРАНИТЕ: Со новиот закон ќе ги разбеснат и мештаните

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Дали ќе се промени климата на Балканот?

(ВИДЕО) ОПАСНОСТА НЕ СЕ НАМАЛУВА: Поплавите прават штети во Црна Гора

(ВИДЕО) ОПАСНОСТА НЕ СЕ НАМАЛУВА: Поплавите прават штети во Црна Гора