15 Април, 2021
0.0370

Курти се жали: Не нѐ признаваат големите сили, немаме доволно вакцини

Објавено во: Балкан 06 Април, 2021

Курти истакна дека некои земји кои не ја признаваат независноста на т.н. Косово, меѓу кои, како што рече, се две големи сили, произведува вакцини против вакцини и тоа треба да се има предвид.

Премиерот Албин Курти, рече дека т.н. Косово е во чувствителна ситуација кога станува збор за набавка на вакцини за коронавирус.

Курти истакна дека некои земји кои не ја признаваат независноста на т.н. Косово, меѓу кое, како што рече, се две големи сили, произведува вакцини против вакцини и тоа треба да се има предвид.

- Нашата ориентација е европска и евро-атлантска, затоа имаме скептицизам и став кон помошта на земјите што не признаваат, па затоа е чувствителна нашата ситуација во која се наоѓаме - рече Курти на заедничката конференција со министерот за здравство Арбен Витија.

Курти потсети дека т.н. Косово досега го доби првиот контингент од 24.000 дози вакцини АстраЗенека, обезбедени од програмата Ковакс.

Министерот за здравство Арбен Витија призна дека изборната кампања го зголемила бројот на случаи со коронавирус.

- Еден дел од граѓаните обвинија дека предизборната кампања е виновна за зголемувањето на случаите на инфекција со вирусот ковид -19, и тоа е точно, бидејќи секој масовен собир е погоден за ширење на вирусот. Сепак, мора да се сфати дека на динамичниот живот често влијаат непредвидени фактори - заклучи Витија.


Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна