07 Март, 2021
0.0239

Лагард: Жалам, биткоинот нема да стане валута, а поттикнува криминални бизниси

Објавено во: Финансии 14 Јануари, 2021

Биткоинот има своја улога во олеснување на некои криминални активности и оваа криптовалута овозможува некој „смешен бизнис“, рече претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард. Лагард ја отфрли можноста битокоун да стане валута. Таа зборуваше на онлјан настан организиран од Ројтерс.

За оние кои претпоставуваа дека може да се претвори во валута - навистина жалам, но не. Ова е високо шпекулативно средство кое спроведе „смешна“ деловна активност и интересна и целосно осудувачка активност за перење пари“, рече Лагард.

Нејзините тврдења кои беа дадени во дебата која беше главно фокусирана на економските перспективи на еврозоната, покажуваат дека врвните креатори на политики внимаваат додека шпекулативната треска ги зафаќа пазарите на криптовалути.

Цените на биткоинот се зголемија повеќе од двојно од ноември и надминаа рекордни 41 000 долари месецов.

Можеби ќе ве интересира

Исплатени се 23,5 милиони евра од Ковид 3, досега одобрени се вкупно 2.122 корисници со 16.009 вработени

Исплатени се 23,5 милиони евра од Ковид 3, досега одобрени се вкупно 2.122 корисници со 16.009 вработени

Алкалоид ги израдува акционерите и пазарот: Дивиденда од 360 денари по акција, 11 отсто повисока од лани

Алкалоид ги израдува акционерите и пазарот: Дивиденда од 360 денари по акција, 11 отсто повисока од лани

Платежни сметки со основни функции за сите граѓани: Законски новини

Платежни сметки со основни функции за сите граѓани: Законски новини

НОВОТО ИМЕ ЌЕ СЕ НАЈДЕ И НА БАНКНОТИТЕ ОД 100 И 2.000 ДЕНАРИ - но дури од средината на идната година

НОВОТО ИМЕ ЌЕ СЕ НАЈДЕ И НА БАНКНОТИТЕ ОД 100 И 2.000 ДЕНАРИ - но дури од средината на идната година

Фактор дознава: Македонија денеска ја издава новата еврообврзница

Фактор дознава: Македонија денеска ја издава новата еврообврзница

Директорот Арсовски купи нови акции во ТТК банка

Директорот Арсовски купи нови акции во ТТК банка

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат

Генерали инвестментс: Инвеститорите со долгорочни цели на заштеда треба да истраат

ЛИХВАРИ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ НА АНОНИМЕН БРОЈ - казни затвор и до три години

ЛИХВАРИ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ НА АНОНИМЕН БРОЈ - казни затвор и до три години

ДОДЕКА ГОЛЕМИТЕ КИНАТ НЕРВИ - малите штедачи од Еуростандард се уште не си подигнале девет милиони евра

ДОДЕКА ГОЛЕМИТЕ КИНАТ НЕРВИ - малите штедачи од Еуростандард се уште не си подигнале девет милиони евра