09 Декември, 2022
0.0241

Лајен: ЕУ да ја ограничи цената на гасот и да ја заштити инфраструктурата

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Европската унија треба да воведе привремена горна линија на цените на природниот гас и да ја зајакне заштитата на виталната инфраструктура, изјави денеска претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен.

Воведувањето ограничувања на гасот во целина е привремено решение, додека не развиеме нов индекс на цени на ЕУ, кој ќе обезбеди подобро функционирање на пазарот, а Комисијата веќе почна да работи на тоа, рече претседателката на ЕК во Европскиот парламент, пренесува Ројтерс.

Таа наведе дека во своето писмо до лидерите на ЕУ, кои од четврток се состануваат во Прага, предложила Унијата да воспостави заеднички систем за купување енергетски производи.

Фон дер Лајен нагласи дека земјите од Европската унија треба да ја зајакнат заштитата на нивната витална инфраструктура со спроведување на стрес-тестови и користење на сателитски надзор за откривање на потенцијални закани.

Саботажата на гасоводот Северен тек покажа колку е ранлива нашата енергетска инфраструктура. Во интерес на сите Европејци е подобро да се заштити оваа витална инфраструктура, рече претседателката на ЕК во своето обраќање пред пратениците.


Фото: МИА

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

САД планираат да воведат нови санкции за Русија и Кина

САД планираат да воведат нови санкции за Русија и Кина