24 Јануари, 2021
0.0192

(ВИДЕО) Лазарев: Коронавирус-епидемија на 21 век или проект на фармацевтски компании?

Објавено во: Свет 26 Февруари, 2020

Сергеј Николајевиќ Лазарев е руски психолог, научник, духовник и исцелител. Тој неодамна е вратен од Кина, каде коронавирусот првично зема замав и однесе во смрт над 2000 луѓе.

Лазарев пред неколку дена ја коментираше појавата на коронавирусот притоа одговарајќи на прашањата на читател меѓу кои :

„Зошто вирусот е под знак прашалник?“ , Зошто се крена толкава галама во целиот свет?, Колку заработиле фармацевтските компании од претходната епидемија на грип?,  Зошто избувна епидемијата баш во Кина? Кој е феноменот на кинеската економија?,  Што е информативна војна? Како изгледа моралното распаѓање? Како е уништено стратешкото размислување на кинескиот народ? и уште неколку други на кои одговорот ќе може да го погледнете сами во видеото ставено на Јутјуб каналот на Лазарев а ќе го најдете на крајот од оваа статија.

* Колку е сериозна ситуацијата? Можеби се преувеличува или ублажува? Дали тоа е можеби некој знак за кинескиот народ, држава, или цела цивилизација. Ако е така, мошне интересно е зошто баш Кина, а не САД или Европа? - го прашува читателот Лазарев...

-Овде постојат многу верзии. Јас слушнав дека политолозите говорат дека во Америка исто така владее епидемијата но тоа не се открива и дека има повеќе заболени и починати. Но ако се потпреме на официјалната верзија, тоа дури не е ниту епидемија, вели Лазарев, прашувајќи го читателот дали го гледал филмот за корона вирусот во кој доктор Бондаров зборува за тоа што е епидемија и зошто сегашниот вирус е под знак прашалник. Кога добива одговор од читателот дека не го гледал филмот и дека не знае за што се работи, Лазарев продолжува:

-Значи вирус на грип се смета за епидемија кога бројот на заболени се зголеми за 20 - 30% . т.е. постојат просечни бројки а доколку дојде до зголемување за 20-30% тоа може да се смета за епидемија.

Овде динамиката е пониска од онаа која можеме да ја означиме како епидемија . Прашањето е зошто се тоа предизвика толку голема паника во цел свет-додава Лазарев.

Тој посочува дека овде не се во прашање толку медицинските проблеми, колку што се проблемите на бизнисот и политиката, бидејќи , пресметано со паниката во цел свет, на економијата може да и се нанесе огромна штета. Во случајот - на кинеската. На пример, на Америка не и е неопходно да војува со Кина, туку со помош на интелигентна кампања која ќе предизвика страв кај сите жители на Земјата, и може да ја уништи економијата и на најсилните држави.

На пример. дали знаете колку заработија фармацевтските компании на претходната епидемија на грип? Од птичјиот грип? - Некаде околу 2,5 - 3 милијарди долари-вели Лазарев, додавајќи колкави би биле тие бројки доколку би знаеле однапред. 

-Тогаш тоа е гарантирана заработка. Затоа кога зборуваат дека можеби Америка го уфрлила тој вирус во Кина ,најверојатно тоа го направиле фармацевтските компании, тие се повеќе заинтересирани за тоа-образложува научникот и психолог од Русија.

Тој вели дека тоа апсолутно е бизнис проект, одговарајќи на прашањето на читателот.

Сепак, Лазарев вели да се остават на страна сите теории на завера. Вели дека тоа може да биде масло и на фармацевтски компании и некои земји кои од тоа имаат корист а може и да е природна појава.

Ако се погледне тој вирус од природна гледна точка, тогаш најопасната епидемија која се случила, многу раширила била познатата шпанска грозница. Околу 100 милиони луѓе починале а повеќе од 500 милиони заболеле. Тоа е реална епидемија при што основна причина на смртноста била во белите дробови. Овде сликата е слична, грип со проблеми во респираторниот систем-смета Лазарев.

Сите одговори на прашањата за кои споменавме погоре може да ги погледнете сами во видеото:Можеби ќе ве интересира

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

РУСКАТА ВАКЦИНА ЌЕ СЕ ПРАВИ И ВО ТУРЦИЈА - потпишан договор, технологијата се пренесува

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

(ПОТРЕСНО ВИДЕО): Седум кинески рудари во лоша состојба се извлечени на безбедно

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

Британија во локдаун до 17 јули? - Владата тивко ги смени законите за полесно носење на рестриктивни мерки

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

НА ДЕЛО ДОКАЖА ДЕКА ВАКЦИНАЦИЈАТА НЕ Е ЧИПИРАЊЕ - Бил Гејтс објави дека се вакцинирал

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

СТАНА СВЕТСКИ ПОЗНАТ ОТКАКО СО РОГОВИ ВЛЕЗЕ ВО КАПИТОЛ - сега жали бидејќи е изигран и не беше помилуван од Трамп

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

ПОЧИНА ДЕВОЈЧЕ НА САМО 10 ГОДИНИ - еве каков бил предизвикот на ТикТок кој е причина за смртта

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

Од коронавирус почина легендарниот американски ТВ водител Лери Кинг

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

ВАКЦИНАТА НА ФАЈЗЕР И ЗА ДЕЦА ОД 12 ДО 15 ГОДИНИ: Компанијата покренува ново истражување

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион

И АСТРАЗЕНЕКА ЗАТАИ СО КОЛИЧИНИТЕ - наместо 80 милиони дози, Европа во првиот квартал ќе добие само 31 милион