26 Септември, 2022
0.0301

ЛЕКАР ОТКРИВА ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ОСЛОБОДЕНИОТ ХРВАТСКИОТ ВОЈНИК: „Се гледа каде е ранет, но има друга посериозна здравствена состојба

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Хрватскиот државјанин Вјекослав Пребег, кој беше ослободен од руско заробеништво, денеска пристигна во Хрватска и со возило на брза помош веднаш беше пренесен на итен преглед во КБ Дубрава.

Тони Колак, директор на Хируршката клиника во КБ Дубрава, за Хина изјави дека го прегледал пациентот и дека е во добра физичка состојба, но има психичка траума.

- Видлива е точката на десното рамо каде што е ранет. Ќе го фотографираме, ќе го примиме на оддел, ќе направи комплетен преглед, кој е неопходен во ваков случај. Мислам дека ќе остане во болница само еден ден и ќе биде пуштен дома – изјави Колак.

Дезертерот, кој пристигна во Загреб со авион на Луфтханза, беше уапсен во мај во близина на Мариупол и беше обвинет за учество во соборувањето на владата како украински платеник и му се закануваше смртна казна.

Во август пред судот на ДНР се изјасни за невин, а му се судеше заедно со еден Швеѓанец и тројца Британци, пишува Вечерњи лист.

Меѓу ослободените затвореници има американски, британски, шведски и марокански државјани. Ослободувањето следеше по посредништво на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.


Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил