18 Март, 2019
0.2728
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Објавено во: Финансии 18 Февруари, 2019

Жељко Пејаковиќ од Црна Гора пред девет години заминал на крузер. 

Тој е специјалист по хирургија, и сега месечно заработува по девет црногорски плати, односно 9.000 евра. 

Овој лекар вели дека бил жртва на мобинг на работно место, никој не го штител и на крајот останал без работа. 

Бидејќи е од Котор, од пријател добил понуда да замине на брод. 

Прво размислувал за Германија, но во 2010 година заминал на брод. 

Објаснува дека договор за работа се потпишува на шест месеци.

„Почнав од почеток, за мене тоа беше непознато. Бродот е една конзерва во која има од 4.500 до 6.500 патници, од нив 1.200 до 2.000 се дел од посадата и ги опслужуваат гостите, а лекарот мора да се грижи за сите“, додава Пејаковиќ. 

На бродот има и мала операциона сала. Вели дека во овие девет години имало различни случаи, но најтешко било кога имало луѓе со инфаркти, крварења, проблеми со бели дробови. 

Можеби ќе ве интересира

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Oва се најбогатите жени во светот

Oва се најбогатите жени во светот