12 Декември, 2019
0.0179

Ленче Ристоска: Оставката на Јанева не е поврзана со „Рекет“

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2019

Се уште немаме информации дека лидерот на Специјалното јавно обвинителство (Катица Јанева) е опфатена со истрагата на ОЈО во случајот „Рекет“ и сите случаи да се расчистат, што е и во наш интерес, рече специјалната обвинителка Ленче Ристовска на денешниот брифинг со новинарите.

Додаде дека оставката која вчера Катица Јанева ја поднесе на чело на СЈо е чиста коинциденција и дека не е предизвикана од случајот „Рекет“ туку е одлука донесена во корист на изнаоѓање на законско решение за продолжување на статусот на СЈО.

Нагласи дека СЈО продолжува со својата работа и во име на сите обвинители и стручната служба вели дека институцијата же продолжи да работи на зачувување на интегритетот и смета дека последните случувања дека немаат влијание на останатите предмети. 

„Секогаш сме постапувале согласно законските прописи. Стоиме зад работата која сме ја завршиле, сите постапки продолжуваат и не се доведени во прашање. Нашето постапување е во рамките на законските прописи. Внимателно ги следиме случувањата и апелирам да се почитува начелото на пресумпција на невиност. Нашиот интегритет не е засегнат ниту во еден момент. Сите се еднакви пред Уставот и законите и ние стоиме позади тоа секој да одговара, но постапките мора да се почитуваат“, рече Ристоска.

Повика секое лице да ги пријави ваквите активности и како индивидуи и како институција дека СЈо е отворено за соработка.

„Тука сме да помогнеме да ги размениме доказите и информациите со останатите институции“, додава таа.


Можеби ќе ве интересира

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

На северот од Македонија вечерва најзагадено

На северот од Македонија вечерва најзагадено

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната