01 Октомври, 2022
0.0260

ЛЕТАА НИЗ ХОДНИЦИТЕ И ВЛЕГОА ВО СОБИТЕ НА ПАЦИЕНТИТЕ, ЛИЛЈАЦИ ЈА НАПАДНАА ЗАГРЕПСКА „ТРАУМАТОЛОГИЈА“: Настанот станува „традиција“

Објавено во: Балкан 16 Август, 2022

Добивај вести на Viber

На клиниката за трауматологија во Загреб стана традиција да се интеревенира кога влетуваат десетици залутани лилјаци. Загрепчанецот Азил Думовец во објава на Фејсбук информирашер дека повторно презема активности за оваа невообичаена појава која прераснува во традиција секој август

„Во август традиционално ја посетуваме клиниката за трауматологија на улицата Драшковиќева. Причината е позната – лилјаци влетаа во болницата. Овој пат летаа низ ходникот, соблекувалната и просторијата во која се сместени пациентите. Успеавме да фатиме 20 лилјаци, а ако подоцна биде забележан уште некој, повторно ќе се вратиме во болница.

Уловените лилјаци ги транспортиравме на преглед во центарот за закрепнување на диви животни во Зоолошката градина-Град Загреб“, известија од ова познато загрепско прифатилиште за запуштени животни.

Тие ги поканија родителите кои сакаат да ги запознаат нивните  деца со светот на единствените летечки цицачи да ги донесат на „Ноќта на лилјаците“ што ќе се одржи во Загребската зоолошка градина во сабота, на 27 август, од 7 до 22 часот.


Можеби ќе ве интересира

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

ЌЕРКАМИ Е ПРОНАЈДЕНА, НЕ Е СВЕСНА, НО ДИШЕ, потресно сведоштво на таткото кој од вчера трага по неа

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

Протест пред редакцијата на српски Информер - Илјадници луѓе бараат да се затвори редакцијата

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ДРАМА ВО СПЛИТ Силна експлозија одекна во центарот на градот, повредени се неколку лица (Видео)

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ЗГРАДА НА УЖАСОТ, СИН ЈА УБИЛ НЕГОВАТА МАЈКАТА: Станот пломбиран, ѕвоното искршено, ходниците на зградата исполнети со морничава тишина

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ВУЧИЌ: СТАВЕТЕ ГО ЗАПАДЕН БАЛКАН НА ИСТ СПИСОК СО ЗЕМЈИТЕ ОД ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ ВО СОСЕДСТВОТО, целосно електрично возило од фабриката во Крагуевац

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?

ПАРИТЕ ОД ПРОДАЖБАТА НА ВИЛАТА НА ТИТО НА МЕНХЕТЕН ГИ ДЕЛАТ ПЕТ ДРЖАВИ, колку пари ќе добие Македонија?