14 Декември, 2019
0.0219

ЛЕТЕЧКИТЕ ТАКСИ ВОЗИЛА СТАНУВААТ СТВАРНОСТ: Кога ќе се користат во целиот свет?

Објавено во: Свет 18 Мај, 2019

Летечко такси возило кое може да се повика преку мобилна апликација. 

Ова го планира германска компанија и тоа ќе биде реалност за шест години во светот. 

Lilijum е фирма со седиште во Минхен која во четвртокот го покажа прототипот на летечко такси возило. 

Се очекува до 2025 година ова такси возило да постои во градовите ширум светот. 

Возилото ќе има пет седишта, и батерија која со едно полнење ќе помине 300 км, а такси возилата ќе полетуваат и слетуваат во градовите. 

Можеби ќе ве интересира

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

Доколку го знаеја ова, туристите ќе се спасеа од вулканот на Нов Зеланд

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

(ВИДЕО+ФОТО) ВЕТЕРОТ НОСЕШЕ ПОКРИВИ: Една жртва и повеќе повредени во Франција

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Нова нуклеарна проба е направена во Северна Кореја

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Трамп повторно ја исмеа Грета, направи фотошоп фотографија

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, но на листата се најде и Грета

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Невреме ја пустоши Франција, има и повредени

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

(ВИДЕО) Извлечени уште шест тела на жртвите кои настрадаа на Нов Зеланд

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Ќе остане додека размислуваат за поразот, но на следните избори лабуристите ќе одат без Корбин

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија

Голема победа на Борис Џонсон и Ториевците на изборите во Британија