05 Март, 2021
0.0231

Левица: Очигледно слободата за Мијалков е награда од Заевизмот за устоличувањето на Северна!

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2021

Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков, реагираат од Левица. 

Оттаму наведуваат дека бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, е само уште една потврда за јавната тајна дека власта на чело со премиерот Зоран Заев и СДСМ е во тесна врска со сите првообвинети од случаите, кои СЈО ги отвори како резултат на „бомбите“, кои, според нив Заев селективно ги објавуваше од опозиција за време на т.н. „Шарена револуција“. 

„Повеќе од јасно е дека ова не е пропуст на Министерството за внатрешни работи кое го води Спасовски. Очигледно е дека и во овој случај, како што беше случај и со претходните бегства на осудени криминалци, раководните структури на МВР се директни соучесници во исполнување на ветувањата, кои премиерот Заев ги даде на криминалците од претходниот режим. Да се потсетиме, токму зборовите на Заев беа дека од него „зло нема да видат ни Сашо, ниту пак Груевски“. Без криминалниот дел на ВМРО-ДПМНЕ не ќе беше реализирана и неуставната промена на името, за што Заев во изјава потврди дека Мијалков разговарал со осумте пратеници и ги охрабрувал да гласаат за Преспанскиот договор. Очигледно слободата за Сашо Мијалков е награда од Заевизмот за устоличувањето на Северна! Кога станува збор за заштита и унапредување на криминалот и корупцијата, СДСМ и Заев како предводници на власта, покажаа дека сѐ што ветија – исполнија и реализираа. Но, кога се работи за ветувањата со кои ја прелажаа пошироката јавност, од нив останаа само слоганите и флоскулите со кои се служат само уште ситно поткупените партиски поттрчковци и лукративни бивши шарени револуционери“, стои во соопштението од Левица.

Велат дека наместо живот за сите, досега јавноста видела само семејни тендери и партиски вработувања од власта. Од Левица додаваат дека за надминување на политичката криза во која се наоѓа државата, не е доволна само оставката на Владата, туку и кривична одговорност на функционерите од истата и формирање на преодна влада која ќе спроведе фер парламентарни избори. 

И официјално на веб страницата на Министерството за внатрешни работи, во делот за потраги, осамна името на екс шефот на тајната полиција, Сашо Мијалков.

Премиерот Зоран Заев очекува да биде пронајден поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е во бегство по одлуката на судот да му се одреди куќен притвор, а во спортивно, вели тој, ќе побара одговорност.

Вчера попладнето Мијалков бил виден во локалот „Дистрикт“, кој е во рамки на хотелот Мериот, каде што, според ТВ 21, седел со Ивица Коневски, член на Иницијативниот одбор кој бара недоверба од Христијан Мицкоски на вонреден конгрес.

Можеби ќе ве интересира

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година