25 Август, 2019
0.0182

Лицето кој го усмрти полицаецот Виктор Цветковски од болница во притвор

Објавено во: Македонија 25 Април, 2019


30-дневен притвор од кумановскиот суд е одреден за лицето С.Ј од Пелинце кој возејќи пијан на 21 април со својот „мерцедес“ на регионалниот пат Куманово - Свети Николе удри во возило во кое го усмри полицаецот Виктор Цветковски и тешко го повреди Александар Милошевски, за потоа да избега и да удри во уште едно возило, да предизвика повреди кај уште тројца патници и на крај да заврши во болница. Покрај тоа покренати се уште две кривични пријави против него.

Кумановската полиција против 40-годишникот покрена пријави за  "тешко кривично дело против безбедноста на сообраќајот" и "недавање на помош на повреденото лице во сообраќајот ".

Кај 37-годишниот Цветковски веднаш била констатирана смрт, додека 25-годишниот Милошевски, инаку полициски практикант, бил префрлен на клиниката "Мајка Тереза" во Скопје. При бегството, С.Ј. сакал да побегне од земјата пред да удри во второто возило.

Цветковски инаку е татко на 6 годишно дете,а  меѓу колегите тој важел за професионалец и бил назначен за ментор на полициските практиканти. На неговиот погреб присуствуваше и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Полицискиот синдикат оваа несреќа ја оквалификува како напад на полициско службено лице.
Можеби ќе ве интересира

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Сугарески: Досега изградивме и рехабилитиравме преку 500 километри патишта

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

Состанок на кризниот штаб: Големиот пожар кај Опеница ќе се гаси и со авиони

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

ВИКЕНД БРИФ: Без вакцинален картон нема упис на деца во училиште - Јанева во посебен одел во Шутка

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Со фалсификувано свидетелство ресенчанец се вработил како полицаец

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

Рахиќ: Јанева е во посебен одел во Истражниот Затвор Скопје

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

За само шест месеци, 70 луѓе го загубиле животот во сообраќајки

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

На граничниот премин Табановце се чека околу половина час

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

Сончево и топло: Попладне дожд и грмежи

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол