12 Декември, 2019
0.0183

Лидер открива кои бизнисмени му платиле на Боки над пет милиони евра

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2019

дестици бизнисмени и компании кои бие рекетирани му платиле на Бојан Јовановски  по неколку стотици илјади евра. Порталот Економски лидер, повикувајќи се на извори од Основното јавно обвинителство објави имиња на рекетираните и сумите кои наводно завршиле кај Јовановски.  Во текстот стои дека постои интенција ОЈО да го прошири случајот за обвинителско-медиумски рекет, но од високи политички кругови овој процес се блокира, затоа што во него сигурно ќе настрада Јанева, но и најмалку двајца други високи функционери на владејачката СДСМ.

Неофицијално, како што објавува медиумот групата изрекетирала 500.000 евра од Ратко Димировски, сопственик на печатницата ЕВРОПА 92 и поранешен градоначалник на КОчани по што било издејствувано СЈО да му го врати пасошот и да го стопира прогонот во Случајот „Поштенска банка“

Бил изрекетиран и сопственикот на компанијата „НОЕЛ“ од Гевгелија, Томе Главчев, кој платил рекет вреден неверојатни 1 милион евра. Дејан Панделески, газдата на „Лозар Пелистерка“, кој исто како и Орце Камчев беше дел од случајот „Империја“ и исто како Камчев беше ослободен од притвор и му беше вратен пасошот, за оваа услуга од СЈО, според изворот од истрагата, платил 1,5 милиони евра.

Платиле и Владимир Тодоровиќ, но и Сиљан Мицевски, а жртва била и компанијата Трим и Лум од Струга, која наводно платила 800.000 евра.

Сите детали во текстот на Економски лидер овде.


Можеби ќе ве интересира

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Божиновски за „Рекет“: Испуштена е контролата и процесот е надвор од судот

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

Maкедонец уапсен во Словачка поради убиство

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се појавија нови снимки за „Рекет“, во Пробиштип се отвори фабрика

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

Заев кажа што мисли за заканите упатени кон неговото семејство

На северот од Македонија вечерва најзагадено

На северот од Македонија вечерва најзагадено

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска комисија, тврди Заев

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

УШТЕ ЕДЕН „НОН ПЕЈПЕР“: Девет европски држави објаснуваат како да се интегрира Западен Балкан

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната

Заев од Пробиштип: „Кранфилд Фаундри“ ќе дава плата повисока од просечната