15 Април, 2021
0.0232

Ликвидиран споменикот на Ќосето од пред Судот

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2018

Власта го острани првиот споменик од контроверзниот проект Скопје 2014. Како што беше подолго време најавувано од пред Судска палата во центарот на Скопје доцна во ноќта беше остранет споменикот на Андон Лазов Ќосето, еден од најпрочуените атентатори на ВМРО кој дури го ликвидирал и својот брат под сомнежи дека зборел со османлиите, а се верува дека зад себе има стотина атентати и елиминации, што нарачани, што самоволни.

Споменикот е отстранет доцна во ноќта, исто како што беше и поставен во ноќните часови, заедно со еден куп други споменици од проектот Скопје 2014. Историчарите имаат различни толкувања за Ќосето, за едни тој е патриот кој убивал непријатели и душмани, за други џелат.

По неговото име беше формирано и така наречено патриотско здружение, па потоа и сите слични неформални организации поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ добија прекар „Ќосиња“ со што се алудираше дека се подготвени и за инциденти со поддржувачите на СДСМ. Дел од членовите на овие патритски здруженија упаднаа и во Собранието на 27 април и удрија по пратениците и новинарите.


Можеби ќе ве интересира

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

ТРПЕНОСКИ ПО ПРЕСУДАТА - Ако не сум бил новинар, тогаш што сум барал во Собранието на 27 април

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари