19 Февруари, 2020
0.0180

Брегу: Крајно време е да се заземе јасен став на ЕУ за Западен Балкан

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2019

„Време е да се заврши со преправање. Европската унија треба да го испочитува својот договор и да излезе со јасен став за процесот на пристапување на Западен Балкан“, изјави генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС,) Мајлинда Брегу.

Зборувајќи на конференцијата на високо ниво за иднината на Балканот во организација на „Пријателите на Европа“ во Брисел, таа и се заблагодари на новата претседателка на Европската комисија Урсула вон дер Лејен на јасно изразената визија за Европа како заеднички континент, додавајќи дека се надева на таков став и од земјите членки на ЕУ.

„Овој момент можеби е и најголемата криза во политичките односи на Европската унија и Западен Балкан од 1999 година. Од сега па до наредниот самит на Западен Балкан сите ќе чекаат да се донесе одлука, но кој може да гарантира дека сериозно ќе се опстои на реформите. Само се надевам дека одлуката да не се отворат преговори со Албанија и со Северна Македонија.., нема негативно да влијае врз јавните управи кои морат да бидат моивирани да продолжат со реформите“, изјави Брегу.

Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти