24 Март, 2019
0.2481
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Немало топла вода на Инфективна, родителите загрижени, надлежните имаат одговор

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2019

Родителите кои деновиве со своите деца заразени со морбили биле на Инфективна клиника, велат дека немало топла вода, и упатија критика до Министерството за здравство.

Прашуваат како да одржуваат лична хигиена кога топла вода нема. Една од мајките се пожали за случајот на социјалните мрежи.

„Со дете болно од морбили лежам на Инфективна клиника Скопје. Дали е нормално на цела клиника да нема ниту капка топла вода? На што штедиме? На топла вода? Министре Венко Филипче како да водиме лична хигиена со ладна вода?“, праша таа.

Од Министерството за здравство велат дека имало проблем на клиниката.

Според информациите од Инфективна клиника-се работи за повремен технички проблем со дотокот на вода до Клиниката, односно заради слаб притисок на водата доаѓа до често прегорување на грејачите на бојлерите, заради што тие на неколку месеци се заменуваат со нови. За трајно надминување на проблемот, во тек е изработка на инженерски елаборат, со цел да се подобри дотокот на топла вода и оптимално искористување на водената пареа од топланата во кругот на клинички центар“, велат од Министерството за здравство.

Инаку, бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со 15 месецов регистрирани се вкупно 259 случаи на мали сипаници, соопштија од Институтот за јавно здравје.

Епидемијата ги зафаќа сите општини на територијата на Град Скопје, а возраста на заболените се движи од 1 месец до 51 година. Од вкупниот број на заболени, 148 се на возраст до 4 години, а 66 лица на возраст над 30 години. 193 од заболените лица се невакцинирани, некомплетно вакцинирани или со непознат вакцинален статус. Од невакцинираните лица, 50 се на возраст под 12 месеци и не подлежат на вакцинација.

Оваа година морбилите земаа и жртви. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува