09 Декември, 2023
0.0248

LINKEDIN ПЕТ ГОДИНИ ТАЈНО ЕКСПЕРИМЕНТИРАЛ НА КОРИСНИЦИТЕ - манипулирале со алгоритмите за сугестии и огласи за работа, од компанијата тврдат дека се пишува во корисничките договори

Објавено во: Свет 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

LinkedIn спровел експерименти на повеќе од 20 милиони корисници во текот на пет години кои, иако биле наменети да го подобрат начинот на работа на платформата за членовите, може да влијаат на егзистенцијата на некои луѓе, пишува New York Times.

Во експериментите спроведени низ целиот свет од 2015 до 2019 година, Linkedin го рандомизираше процентот на слаби и силни контакти предложени од неговиот алгоритам „Луѓе што може да ги знаете“ - автоматизираниот систем на компанијата за препорачување нови врски на своите корисници. Истражувачите од LinkedIn, M.I.T., Stanford и Harvard Business School подоцна ги анализираа збирните податоци од тестовите во студија објавена овој месец во списанието Science.

Алгоритамските експерименти на LinkedIn може да бидат изненадување за милиони луѓе бидејќи компанијата не ги известила корисниците дека тестовите се во тек.

Технолошките гиганти како LinkedIn, најголемата професионална мрежа во светот, рутински спроведуваат големи експерименти во кои тестираат различни верзии на функции на апликации, веб дизајни и алгоритми на различни луѓе. Долгогодишната практика, наречена A/B тестирање, има за цел да ги подобри искуствата на потрошувачите и да ги задржи ангажирани, што им помага на компаниите да заработат пари преку премиум членарина или рекламирање. Корисниците често немаат поим дека компаниите спроведуваат тестови на нив. (Њујорк тајмс користи такви тестови за да го оцени текстот на насловот и да донесува одлуки за производите и карактеристиките што ги објавува компанијата).

Но, промените направени од LinkedIn укажуваат на тоа како таквите измени на широко користените алгоритми можат да станат потенцијални експерименти во социјалниот инженеринг што го менуваат животот за многу луѓе. Експертите кои ги проучуваат социјалните влијанија на компјутерите велат дека спроведувањето на долги, големи експерименти врз луѓе кои би можеле да влијаат на нивните изгледи за работа на начини невидливи за нив покренале прашања за транспарентноста на индустријата и надзорот на истражувањето.

„Наодите сугерираат дека некои корисници имале подобар пристап до можностите за работа или значителна разлика во пристапот до можностите за работа“, рече Мајкл Цимер, вонреден професор по компјутерски науки и директор на Центарот за податоци, етика и општество на Универзитетот Маркет. „Овие се видови на долгорочни последици што треба да се земат предвид кога размислуваме за етиката на вклучување во ваков вид истражување на големи податоци.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

МИ ДАВАА ТРИ МЕСЕЦИ ЖИВОТ: По 35 години јас уште сум тука, а имав само пет отсто шанси да го победам ракот

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

ОРБАН НЕ ОТСТАПУВА: На состанокот на Европскиот совет треба да се воздржиме од приказната за членство на Украина во ЕУ

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

EКСПЛОЗИЈА НА БОМБА ВО ТУНЕЛ ВО ГАЗА: Загина синот на израелски министер

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

Вонредна состојба на Сејшелите поради голема експлозија (ВИДЕО)

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти

ИНДИЈА БАРА ПОГОЛЕМА ФЛЕКСИБИЛНОСТ ВО САНКЦИИТЕ ПРОТИВ РУСИЈА: Се однесува на забраната за увоз на дијаманти