01 Декември, 2020
0.0284

ЛИОН: Турците им се закануваат на Ерменците, извикуваа „Алаху акбар„ и „Ова е Турција“

Објавено во: Свет 29 Октомври, 2020

Во Франција, Турците им се закануваат на Ерменците. 

Турските националисти марширале во периферијата на градот Лион по судирите со Ерменците кои го блокирале патот за да искажат поддршка за Ерменија во војната со Азербејџан во регионот Нагорно-Карабах.

Членовите  на „Сиви волци", турска екстремистичка група, излегле во средата навечер на улица во предградието на Лион, по што Ерменците, демонстранти, наводно повредиле неколку Турци претходно тој ден. 

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат како групи луѓе викаат и веат турски знамиња.

Тие извикуваат „Алаху акбар", „Каде се Ерменците" и некои навредливи пароли, пренесуваат француските медиуми. Многумина извикувале и „Ова е Турција".

Стотици Ерменци го блокирале автопатот A7 кој ги поврзува Лион и Марсеј, во текот на протестите поради воените акции на Азербејџан и Турција во Нагорно-Карабах.

Во спорниот регион има воени дејствија од 27 септември. Досега загинаа најмалку 1.000 војници, но и цивили. 

Ерменските власти денеска соопштија дека азербејџанските безбедносни сили извршија воздушен напад врз градот Мартакерт, северно Нагорно-Карабах. Претходно, Владата на Ерменије соопшти дела биле гранатирани градовите Степанакерт, Шуши и Мартакерт. 

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

СЗО: Нова пандемија уште полоша е можна поради неконтролирана употреба на антибиотици и антивирусни лекови

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Се самоуби телохранителот на Владимир Путин

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона