29 Ноември, 2021
0.0228

Локалните бугарски обвинители: Не се 45, туку 44 загинати, еден од преживеаните недостасува

Објавено во: Македонија 25 Ноември, 2021

Локалните обвинители од местото каде што се запали автобусот на денешната прес-конференција фрлаат нова светлина на случајот - тврдат дека недостасува едно лице, а бројот на повредени наместо седум, бил осуммина. Главната поента од денешната средба со медиумите е дека се пронајдени 44, а не 45 изгорени трупа.

Портпаролката Милева од прес-службата на локалниот обвинител тврди дека херојот Љуљзим Сулејмани сведочел дека се спасиле осум, а не седум души со кршење на задното стакло. Тој бил сигурен во неговото сведочење.

- Го проверивме списокот и треба да има 52 патници. 44 изгорени трупа се пронајдени, а во болница има само седум повредени. Херојот кој сведочеше и кој ги извлекол останатите преживеани беше категоричен дека станува збор за осум души. Во моментов не знаеме каде е осмиот, рече Милева.

И главниот обвинител Борислав Сарафов потврди дека станува збор за 44 трупа и дека случајот останува загадочен, но сепак останува простор еден од патниците на списокот да се префрлил во меѓувреме во друг автобус.

Последниот спасен ќе се чека сам да се пријави, а во меѓувреме со македонските колеги ќе се споредуваат списоците за да се утврди неговиот идентитет.


Можеби ќе ве интересира

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Беким Хаџиу за БНТ: Си реков: зошто и јас не бев во тој автобус, да умрам и јас

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Заев - Гаши: Постигната начелна согласност за програмските аспекти од можната соработка

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Русковска вели дека и сопственикот на Беса Транс возел еден од автобусите

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Нов циклус обуки од Мотива Центарот за менаџмент образование и обука во проект поддржан од Фонд за иновации и технолошки развој

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

Таравари: СДСМ е нестабилна поради фракциите во неа, но има и неисполнети ветувања

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

ФИРМИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ СО РАБОТНИЦИ НОН СТОП БОЛНИ И ОТСУТНИ - Комората бара државата да обезбеди скрининг преку евтини тестови

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

Објавиле видеа со лажни закани за терористички напад во Скопје, полицијата ги уапси

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД КОМПЛИКАЦИИ И ДЕНЕСКА ПОВТОРНО ВИСОК: 18 Пациенти починаа, 118 се новозаразени

Гаши пред средбата со Заев: Не сакаме избори до 2024, министерствата не се приоритет

Гаши пред средбата со Заев: Не сакаме избори до 2024, министерствата не се приоритет