14 Јули, 2020
0.0207

Лукаревска: Месечно поврат на ДДВ наместо 600, ќе можете на сметките да добиете 800 денари

Објавено во: Економија 29 Јуни, 2020

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи, во предизборната програма на СДСМ најави дека по изборите лимитот на исплата на поврат на ДДВ од скенирањето на фискални сметки ќе се зголеми од 600 на 800 денари.

„За првпат воведовме мерка со која ги враќаме парите кај граѓаните, следните 4 години можеме уште подобро. Се зголемува лимитот за поврат на пари, од 600 на 800 денари“, објави Лукаревска.

Во моментов од проектот „Мој ДДВ“ граѓаните на своите трансакциски сметки максимум може да добијат 600 денари, без разлика колку пари потрошиле месецот.

Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати