11 Јули, 2020
0.0223

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2019

Луксембург треба да стане првата земја на светот која целиот јавен превоз ќе го направи бесплатен. Новоизбраниот премиер Хавиер Бетел и коалиционата влада најавија дека следното лето ќе ги укинат сите цени на возови, трамваи и автобуси. Имајќи го предвид долготрајното патување и влијанието на јаглерод на земјата, новиот потег се надеваат дека ќе ги ублажи некои од најлошите застои во светот, пишува archdaily.

Луксембург има повеќе од 400 000 патници кои одат на работа во Белгија, Германија и Франција. Оваа година таа земја почна на сите помлади од 20 години да им нуди бесплатен превоз а средношколците исто така можеле да се возат бесплатно помеѓу училиштето и домот. Ова е земја која моментно има најголем број автомобили за своето население во Европската унија.

Како што пренесе Гардијан, допрва треба да се донесе одлука за тоа што треба да се направи и за одделите на прва и втора класа во возовите. Патниците сега плаќаат по 2 евра за најмногу два часа патување, што ги покрива скоро сите патувања во малата земја. Владеачката коалиција соопшти дека планира да ги преправи даночните олеснувања за патниците, што е надомест расположлив врз основа на помината далечина. Почнувајќи од 2020 година, сите билети ќе бидат укинати за да се заштеди на наплата на карти и на набавките на билетите.

Можеби ќе ве интересира

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

БОЛНИЦАТА ВО БЕРГАМО ПРОГЛАСИ ПОБЕДА НАД КОВИД-19: Битката со вирусот ја загубија 6.000 пациенти

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро

Короната е како дожд, на крајот сите ќе бидат мокри, тврди заразениот Болсонаро