24 Февруари, 2020
0.0272

Лутовац за Фактор: Ширење лаги и афери за „Рекет“ се политички стил на Вучиќ

Објавено во: Македонија 23 Август, 2019

Аферата Рекет зема се поголем замав, не само во земјава, туку и во соседна Србија. Боки 13 е секојдневно дел од насловните страници, а последниве денови шоуменот го поврзуваат со српската опозиција. По лажните наслови, во кои Боки му се заканува на премиерот Заев, се појавија и обвинувања дека дел од парите од рекетот биле давани на српската опозиција за да оргнизира протести.

„Боки 13 им давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, А СЕ ГЛЕДАЛ И СО ЧЕДО“ – ваков наслов осамна на српски „Курир“ без да биде наведен изворот и без да се прашаат засегнатите страни. Во текстот се обвинува и македонскиот премиер Зоран Заев дека посредувал во давањето на пари на Обрадовиќ и српските опозиционери. Драган Ѓилас од Сојузот за Србија веќе најави тужби за, како што ги нарече, пропагандни гласила на Вучиќ и рече дека ваквите лаги имаат цел да ги нарушат односите помеѓу двата пријателски народи. Ова не прв пат српските медиуми да пишуваат против премиерот Заев и да го поврзуваат со српската опозиција. Фактор го контактираше и единствениот опозиционер од коалицијата Сојуз за Србија кој не е споменат во текстот на српски Курир. Го прашавме Зоран Лутовац од Демократската партија како ги коментира последните наслови кои ја поврзуваат аферата Рекет со српската опозиција.

„Не сакам да ги коментирам и да се занимавам со тие ноторни лаги. Тоа се лаги кои владините медиуми ги користат за да ја дискредитираат опозицијата. Ги гледам насловите, но не сакам да се занимавам со тоа“ – вели Лутовац.

Српскиот опозиционер вели дека опозицијата нема никаква поврзаност со случајот Рекет, а во однос на тврдењата кои се појавуваат во медиумите, вели дека се дел од оркестрираната политика на претседателот Александар Вучиќ.

„Само да ви кажам една информација, во првите шест месеци оваа гоДина, вкупно имаше 419 лажни вести на насловните страници на четири таблоиди во Србија. Само на насловните страни, а можете да замислите коилку ги имаше и внатре во текстовите. Затоа јас не се занимавам со таквите пишувања. Знам дека тука има политичка заднина и затоа едноставно ги игнорирам. А тоа се ноторни лаги, тоа нема врска со опозицијата. Ова е инструмент за плашење на опозицијата и политичките противници. Оваа власт го прави тоа уште од 2013 година. Веќе седум години го прават истото, шират лажни вести, продлабочуваат афери и тоа им е дел од политичкиот стил и политичката комуникација. Ова е погубно за политичката култура во Србија“ – вели Лутовац.

Во телефонскиот разговор, Лутовац нагласи дека проблемот со дезинформирањето на јавноста покажува дека во Србија нема услови за организирање фер и демократски избори, а без такви услови не може да се оди на избори. 

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична

Над 80 отсто изгореници имаат двете жени повредени во експлозијата, нивната состојба е тешка и критична