20 Август, 2019
0.0166

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Објавено во: Финансии 10 Февруари, 2019

Пратеникот на венецуелскиот парламент Карлос Папарони го обвини претседателот на земјата Николас Мадуро, засега непризнаен од САД и голем број на земји од Европа и Јужна Америка, дека ја натерал Националниот нафтена компанија да префра државни средства во Бугарија, пренесува Ројтерс.

"Petróleos de Venezuela (PDVSA) сака да користи брокерска куќа во Бугарија, за да продолжи да ги краде парите на Венецуела. Веќе се поврзавме со Бугарија!", напиша пратеникот во Twitter, уверувајќи дека извозот на средства ќе се прекине веднаш.

Нафтената компанија на Венецуела побарала од клиентите на своите заеднички вложувања да ги депонираат приходите од продажба на сметка отворена неодамна во руската "Газпромбанк".

Одлуката на Petróleos de Venezuela беше донесена откако САД воведоа тешки финансиски санкции на 28 јануари, кои имаат за цел да го спречат венецуелскиот претседател Николас Мадуро да добие пристап до приходите од трговијата со нафта.

За ваква шема, но за тајно изнесување на венецуелската злато во Турција, објави агенцијата Bloomberg. Два месеци откако венецуелскиот претседател Николас Мадуро го посети својот колега Реџеп Тајип Ердоган, во Анкара се појави мистериозна компанија наречена Sardes, соопштува агенцијата. Фирмата почнала бизнис во јануари 2018 година, кога продаде злато за околу 41 милиони долари од Венецуела - прва ваква трансакција меѓу двете земји во последниве 50 години. Во следниот месец волуменот се удвои, откако Sardes купила од Венецуела злато за уште 100 милиони долари и го испорача во Турција.

На крајот, купеното злато на компанијата вредело 900 милиони долари, објави агенцијата.

Подоцна од Министерството за надворешни работи соопштија за програмата "Хоризонт" на БНР дека нема внесена информација од Венецуела за паричен трансфер.


Можеби ќе ве интересира

Најевтините хотели со 5 ѕвезди низ целиот свет

Најевтините хотели со 5 ѕвезди низ целиот свет

Колку изнесува просечната плата во Хрватска?

Колку изнесува просечната плата во Хрватска?

Германија бара работници: Се вработува квалификувана работна сила

Германија бара работници: Се вработува квалификувана работна сила

На што да внимавате кога барате работа во странство?

На што да внимавате кога барате работа во странство?

Каква „магија“ направи Андреја?

Каква „магија“ направи Андреја?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

НЕ СЕ САМО МАКЕДОНЦИТЕ: Кои други народи немаат пари за летување?

Кој е градот со најголемата економска нееднаквост?

Кој е градот со најголемата економска нееднаквост?

Колку заработува најбогатото семејство во светот секоја минута?

Колку заработува најбогатото семејство во светот секоја минута?

Како нашиот државен долг надмина 100 милијарди денари?

Како нашиот државен долг надмина 100 милијарди денари?