19 Февруари, 2019
0.2996
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Објавено во: Финансии 10 Февруари, 2019

Пратеникот на венецуелскиот парламент Карлос Папарони го обвини претседателот на земјата Николас Мадуро, засега непризнаен од САД и голем број на земји од Европа и Јужна Америка, дека ја натерал Националниот нафтена компанија да префра државни средства во Бугарија, пренесува Ројтерс.

"Petróleos de Venezuela (PDVSA) сака да користи брокерска куќа во Бугарија, за да продолжи да ги краде парите на Венецуела. Веќе се поврзавме со Бугарија!", напиша пратеникот во Twitter, уверувајќи дека извозот на средства ќе се прекине веднаш.

Нафтената компанија на Венецуела побарала од клиентите на своите заеднички вложувања да ги депонираат приходите од продажба на сметка отворена неодамна во руската "Газпромбанк".

Одлуката на Petróleos de Venezuela беше донесена откако САД воведоа тешки финансиски санкции на 28 јануари, кои имаат за цел да го спречат венецуелскиот претседател Николас Мадуро да добие пристап до приходите од трговијата со нафта.

За ваква шема, но за тајно изнесување на венецуелската злато во Турција, објави агенцијата Bloomberg. Два месеци откако венецуелскиот претседател Николас Мадуро го посети својот колега Реџеп Тајип Ердоган, во Анкара се појави мистериозна компанија наречена Sardes, соопштува агенцијата. Фирмата почнала бизнис во јануари 2018 година, кога продаде злато за околу 41 милиони долари од Венецуела - прва ваква трансакција меѓу двете земји во последниве 50 години. Во следниот месец волуменот се удвои, откако Sardes купила од Венецуела злато за уште 100 милиони долари и го испорача во Турција.

На крајот, купеното злато на компанијата вредело 900 милиони долари, објави агенцијата.

Подоцна од Министерството за надворешни работи соопштија за програмата "Хоризонт" на БНР дека нема внесена информација од Венецуела за паричен трансфер.


Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд