16 Февруари, 2019
0.3617
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Мафијата го сотре „скриеното богатство“ долж албанскиот брег

Објавено во: Балкан 19 Ноември, 2018

Ограбувачите го сотреа скриеното античко подморско богатство долж албанскиот брег лпе се криеше под школки во Јадранското и Јонското Море

Од 2006 година, Американската асоцијација "RPM Nautical Foundation" ги идентификуваше четириесет потонати антички бродови низ 450 километри албанскиот брег кој дотогап важеа за слабо познато наследство.

Станува збор за ​​потопени антички бродови за трговија и истражување од римскиот, фенискискиот, старо-грчкиот и илирискиот период, а понекогаш и од седмиот век пред нашата ера, како и своевремено модерни воени бродови. Денеска богатството кое лежеше скриено на 20 до 30 метри длабочина наполно е исчезнато од ограбување, вели вели Неритан Чека, археолог и историчар на уметноста.

Албанските води не беа достапни за странски нуркачи во текот на комунизмот (1944 - 1990), а сега земјата нема доволно средства за строга контрола на својот брег, на задоволство на криумчарите, кои понекогаш се користат со софистицирани пловила и опрема за да дојдат до скапоцените артефакти, но и метали.

- Јас бев меѓу првите сведоци на ова извонредно богатство со нуркање во почетокот на осумдесеттите години - рече Неритан Чека, додавајќи дека видел амфори, глинени садови, археолошки предмети кои веќе биле таму. Грабежот бил извршен на варварски начин, нагласува тој.

"Што се однесува до остатоците крај брегот, Албанците и странците соработуваа во шверцот на археолошки предмети", вели Чека.

Тешко е да се процени вкупната вредност на овој шверц на антички предмети во Албанија.


Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите