19 Септември, 2020
0.0554

МАКЕДОНЦИТЕ ГИ ТРОШЕЛЕ КАРТИЧКИТЕ ПО МАРКЕТИ - не јаделе во кафеани и не се дотерувале

Објавено во: Македонија 06 Август, 2020

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, преку фејсбук објави дека околу 305 илјади граѓани ја користат домашната платежна картичка. 

Заклучно 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра. 

„Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги“, вели Ангеловска

Со картичките реализирани се над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во маркети, и тоа 89 отсто, ресторани и храна, 5 отсто, и текстил, облека, обувки, само три отсто.

Домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата: ја поддржува приватната потрошувачка, ги поддржува домашните производители и услужни дејности, придонесува за раздвижување на економската активност и придонесува за безготовинско плаќање“, пишува Ангеловска. 

Дополни и дека граѓаните-корисници кои ја немаат подигнато својата картичка, можат се уште да го направат тоа до 15 август - кој е крајниот рок за нивно користење.

Можеби ќе ве интересира

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци

Илија Димовски: Уставот не дозволува осум Албанци заменици-министри, а само шест Македонци

Бујар Османи: Договорот за добрососедство е поважен и посилен од Меморандумот на Бугарија

Бујар Османи: Договорот за добрососедство е поважен и посилен од Меморандумот на Бугарија