01 Август, 2021
0.0181

Македонците и Србите најбргу закрепнуваат од коронавирусот

Објавено во: Балкан 15 Септември, 2020

Македонците и Србите, претходно позитивни на Ковид-19, најбргу закрепнуваат од  коронавирусот, ако се земе во рпедвид параметарот - број на оздравени пациенти.

Според најновите податоци на веб-страницата „Worldometers“, ако ги погледнете земјите во регионот и бројот на закрепнати, Србија е на прво место со 96,5 проценти од луѓето оздравени кои оретходно се бореле со овој вирус. Вкупно се регистрирани 32.228 позитивни случаи во Србија, од кои 31.100 успешно закрепнати. 

Веднаш зад Србија, но со малку послаб резултат, е Македонија која е на второто место на оваа листа. До евиденцијата на вкупно 15.694 случаи, од истите 13.128, или 83,6 проценти се излечени.

Во Хрватска, каде се регистрирани 13.368 случаи, од кои 10.721 или 80,19 проценти се опоравиле, ги става на третото место на оваа листа. Словенија, исто така, забележа значително помал број на нови потврдени случаи во последните неколку дена, а процентот на закрепнати пациенти во оваа земја е 74,9 проценти. Досега имаат вкупно 3.603 потврдени случаи, од кои 2.699 се опоравени.

Црна Гора според последните податоци, вкупниот број на позитивни случаи е 6.385, додека закрепнале 4.460 или 69,85 проценти од пациентите. Друга земја што има проблем со растечкиот број на заразени е БиХ. Вкупниот број на потврдени случаи во оваа земја е 22.834, додека закрепнале 68,6 проценти, поточно 15 672 од нив.

На дното на оваа листа, кога станува збор за земјите во регионот и бројот на закрепнати пациенти, е Албанија. Според последните податоци, вкупниот број на потврдени случаи во оваа земја е 11.021, додека 6.443 или 58,46 проценти од луѓето се опоравиле.


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид