14 Јули, 2020
0.0487

Македонија доби пристап до Европскиот солидарен фонд

Објавено во: Економија 01 Април, 2020

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, соопшти дека Македонија добила пристап до Европскиот солидарен фонд, формиран во 2012 од ЕУ по несреќите со поплавите на континентот.

„Како земја - преговарач, Република Северна Македонија тукушто доби пристап до Европскиот солидарен фонд за справување со КОВИД19!. Оваа одлична вест преку видео конференција ми ја соопшти Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување“, објави Османи.

Македонија пред две недели побара од ЕУ да се вклучи во европскиот солидарен фонд како дел од координацијата за справување со состојбата со коронавирусот.

Како што соопшти тогаш вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, фондот е формиран во 2012 година по поплавите во Централна Европа и досега се искористени 5 милијарди евра за несреќи, природни катастрофи и епидемии во ЕУ и дека Македонија има право на тоа како земја преговарач. 


Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат