20 Октомври, 2018
0.3993
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Македонија го гради побргу Коридорот 8 од Бугарија

Објавено во: Економија 21 Септември, 2018

Од бугарска страна во моментов не се планираат експрес патишта помеѓу македонско-српската границата и Софија, тврди бугарски Капитал, констатирајќи дека Македонија повеќе напредува на ова подрачје.

Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) ќе ја финансира модернизацијата на патната мрежа во Македонија со 10 милиони евра. Средствата ќе бидат насочени кон изградба на дел од патот на Коридорот VIII меѓу Крива Паланка и Деве Баир до бугарската граница, за кој неодамна премиерот на земјата Зоран Заев најави дека се обезбедени дури 58 милиони еврапреку кредитни линии од Светска банка.

Се очекува продолжување и реконструкцијата на 13-километарската делница да почнат во почетокот на 2019 година Сега патот е во лоша состојба и има само по една лента за движење во насока што го прави движењето тешко, бавно и опасно.

Досега ЕБОР има инвестирано 30 милиони евра во предизвикот наречен Коридор VIII, кој треба да го поврзе Црното со Јадранско Море преку Бугарија, Македонија и Албанија. Трасата сепак е далеку од целосно завршување и епопејата за неговата изградба продолжува веќе долги години (има дури документарен филм по прашањето). Освен тоа таа веќе има постоечка конкуренција, откако Грција го изгради "Игнација Одос" - долгиот автопат од турската граница до Јонското пристаниште Игуменица.

Во јуни оваа година, премиерот Заев го означи почетокот на изградбата на автопатската делница од Коридорот VIII меѓу Ранковце и Крива Паланка. Патеката има должина од 23 км и нејзината изградба треба да биде завршена до 2021 година.

"За нас Коридорот 8 е многу важен - тој го поврзува Јадранското со Црното Море. Нема да застанеме. Енергично ќе ги исполниме овие значајни проекти", истакна тогаш Заев.

Во исто време, и покрај присуството на фондовите на ЕУ и значително поголем буџет, Бугарија заостанува критично со патната поврзаност со Македонија. Нема реални планови за автопатска врска меѓу автопатот Ќустендил и Софија или автопатот Струма.

Не постои железничка врска помеѓу Софија и Скопје. За изградбата на таква се зборува со децении, но и до денес нема значителен напредок, иако проектот беше вклучен во договорот за добрососедство и разбирање меѓу Македонија и Бугарија во 2017 година

На почетокот на оваа година Министерството за транспорт на Македонија доби финансиска помош во износ од 108.1 милиони евра од Европската унија за изградба на железничката врска со Бугарија - делницата од Крива Паланка до Деве Баир. Плановите се изградбата да биде завршена во 2025 година  До 2027 година, пак, бугарската страна се обврза исто да ја доврши линијата од Ќустендил до Ѓуешево.


Можеби ќе ве интересира

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

Колку пари прави најголемата државна база на податоци?

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

ПЛАТИ: Македонците бруто земаат во просек по 35 573 денари

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Тевдoвски: Платите продолжуваат да растат, а со нив и продуктивноста на фирмите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Граѓаните ќе почекаат: Блокирано намалувањето на тарифите за извршителите

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

Отворена стечајна постапка за една од фирмите на Веибо

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

ЗАЛОЖЕНИ СТАНОВИ: По која цена може да се купат од извршителите

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Како најголемата државна база на податоци ги прави парите?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

Кој направи 5,4 милиони евра од уписи на податоци?

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст

„Фурна Диме“ во топ-20 потрошувачи на гас, РЖ Институт со најголем раст