16 Февруари, 2019
0.3587
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Maкедонија го празнува Св. Климент Охридски, политичарите упатија честитки

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2018

Maкедонија го одбележува Св. Климент Охридски. 

По повод празникот  Св. Климент Охридски – 8 Декември  денеска делегации на Собранието, Владата и на повеќе други институции и организации ќе положат цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во НУБ „Св. Климент Охридски“.

Во состав на владината делегација ќе бидат министрите за образование и наука, Арбер Адеми, за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија, Аксел Ахмедовски.

Собраниската делегација ја сочинуваат потпретседателката Фросина Ташевска-Ременски и пратеничките Ирена Стефоска, Весна Дамчевска-Илиевска и Владанка Авировиќ.

Во Собранието ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“, како  највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Република Македонија. 

Премиерот Зоран Заев по повод 8 Декември, празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до граѓаните кои го слават името и делото на големиот просветител и духовник. 

„Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, на сите православни верници, на Синодот на МПЦ-ОА и на сите граѓани кои го слават делото Климентово, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски со желби за радосен и благословен празничен викенд. Свети Климент Охридски основоположник на македонската црковна и народна духовност, и патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, бил еден од најблиските и најревносните соработници и соучесници во мисијата на светите Кирил и Методиј во Моравија за описменување на народот. Инспирираат страдањата што ги поднел во својот подвиг, зашто го водела вербата во доброто што го правел и останал доследен на обврската што ја чувствувал како човек, да го продолжи делото на неговите учители, преку продлабочување и унапредување на словенската просвета“, наведува Заев во честитката. 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати честитка по повод празникот Св. Климент Охридски, до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. 

„Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква, на преподобното свештенство, како и на сите православни верници во земјата и во странство, да Ви упатам најискрени и најсрдечни честитки по повод големиот празник Св. Климент Охридски. Овој празник е посветен на првиот македонски архиепископ и најдаровитиот ученик на сесловенските браќа светите Кирил и Методиј, Св. Климент Охридски“, наведува Иванов. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски.

„Денес го чествуваме големиот просветител Св. Климент Охридски,  најголемиот ученик на светите браќа Кирил и Методиј. Како дел од основоположниците на словенската писменост и литература, светите браќа Климент и Наум имаат огромен придонес кон светската наука и култура“, наведува Мицкоски. 

Вели дека создавањето на кирилското писмо кое просветли многу народи е дел од плодовите на неговата работа, дело кое за век и векови ќе остане врежано во светското културно наследство. Додава дека неговото дело е вградено во секоја буква која што ќе ја напишеме и во секој збор што ќе го изговориме.

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС