16 Декември, 2018
1.1417
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Maкедонија го празнува Св. Климент Охридски, политичарите упатија честитки

Објавено во: Македонија 08 Декември, 2018

Maкедонија го одбележува Св. Климент Охридски. 

По повод празникот  Св. Климент Охридски – 8 Декември  денеска делегации на Собранието, Владата и на повеќе други институции и организации ќе положат цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во НУБ „Св. Климент Охридски“.

Во состав на владината делегација ќе бидат министрите за образование и наука, Арбер Адеми, за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и министерот задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија, Аксел Ахмедовски.

Собраниската делегација ја сочинуваат потпретседателката Фросина Ташевска-Ременски и пратеничките Ирена Стефоска, Весна Дамчевска-Илиевска и Владанка Авировиќ.

Во Собранието ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски“, како  највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Република Македонија. 

Премиерот Зоран Заев по повод 8 Декември, празникот Свети Климент Охридски, упати честитка до граѓаните кои го слават името и делото на големиот просветител и духовник. 

„Во мое лично име и во името на Владата на Република Македонија, на сите православни верници, на Синодот на МПЦ-ОА и на сите граѓани кои го слават делото Климентово, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски со желби за радосен и благословен празничен викенд. Свети Климент Охридски основоположник на македонската црковна и народна духовност, и патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, бил еден од најблиските и најревносните соработници и соучесници во мисијата на светите Кирил и Методиј во Моравија за описменување на народот. Инспирираат страдањата што ги поднел во својот подвиг, зашто го водела вербата во доброто што го правел и останал доследен на обврската што ја чувствувал како човек, да го продолжи делото на неговите учители, преку продлабочување и унапредување на словенската просвета“, наведува Заев во честитката. 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати честитка по повод празникот Св. Климент Охридски, до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. 

„Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква, на преподобното свештенство, како и на сите православни верници во земјата и во странство, да Ви упатам најискрени и најсрдечни честитки по повод големиот празник Св. Климент Охридски. Овој празник е посветен на првиот македонски архиепископ и најдаровитиот ученик на сесловенските браќа светите Кирил и Методиј, Св. Климент Охридски“, наведува Иванов. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати честитка до граѓаните на Република Македонија по повод големиот Христијански празник – Св. Климент Охридски.

„Денес го чествуваме големиот просветител Св. Климент Охридски,  најголемиот ученик на светите браќа Кирил и Методиј. Како дел од основоположниците на словенската писменост и литература, светите браќа Климент и Наум имаат огромен придонес кон светската наука и култура“, наведува Мицкоски. 

Вели дека создавањето на кирилското писмо кое просветли многу народи е дел од плодовите на неговата работа, дело кое за век и векови ќе остане врежано во светското културно наследство. Додава дека неговото дело е вградено во секоја буква која што ќе ја напишеме и во секој збор што ќе го изговориме.

Можеби ќе ве интересира

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Ако не ја обезбеди Заев, Мицкоски ќе го направел тоа

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Не помислувајте да палите петарди за Нова година-ќе платите „дебело“

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Се јави Самарас: Преспанскиот договор е опасен

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Полициски синдикат: Владата не знае дека дојде зима

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

Скопје прогласи рекордна површина на нови паркови во 2018-та

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?

ОН направи нова проекција: Колку жители ќе има Македонија во 2100-та?