19 Април, 2019
0.0219

Македонија го продолжи безвизниот режим за руските граѓани

Објавено во: Македонија 24 Март, 2019

Северна Македонија го продолжи безвизниот режим за Русите за уште една година За влез во земјата до 90 дена во текот на секој шестмесечен период, потребно е само да се има пасош и полиса за осигурување. Ова се наведува во известувањето во саботата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација.

"Владата на Република Северна Македонија ја донесе следната одлука да им даде на граѓаните на Русија од 16 март 2019 година до 15 март 2020 година право на безвизен влез во земјата без какви било дополнителни услови", соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Министерството објасни дека во овој период руските граѓани за краткорочен влез во Северна Македонија до 90 дена во текот на секој шестмесечен период мора да имаат важечки пасош и полиса за осигурување. Во исто време не се потребни визи, ваучери за патувања, покани и гарантни писма.

"Оваа одлука не ја негира потребата од добивање на релевантни визи за руски државјани кои имаат намера да извршуваат работни и деловни активности на територијата на Северна Македонија", известува руското МНР.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ФОКУС НА ДЕНОТ: Завршува кампањата, „бомбите“ одекнуваат, милиони се нудат

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

ВМРО-ДПМНЕ поднесува приговори до Антикорупциска: СДСМ влијае на изборите со менување на ДУП!?

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

По претседателските избори се поднесува предлог за декриминализација на канабисот

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

Самсоненко објави тажна вест: Вработувам 5.000 луѓе, си одам од Вардар

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

(ФОТО) Заев направи селфи со минувач во Шуто Оризари

И Миле Јанакиески молчел

И Миле Јанакиески молчел

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

Заев потврди: Новите „бомби“ се дел од разговорите предадени на СЈО

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

АХВ ги засилува контролите: Боја за јајца за Велигден само од маркети!

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата

СДСМ се сели во хотел, ВМРО- ДПМНЕ останува во својата палата