09 Август, 2020
0.0161

Македонија ќе почека за членство во НАТО, во Шпанија се закомпликува ситуацијата уште повеќе

Објавено во: Свет 11 Ноември, 2019

По вчерашните парламентарни избори во Шпанија, ситуацијата со обезбедување парламентарно мнозинство и формирање Влада уште повеќе се искомпликува, така што Македонија ќе треба да почека уште некое време за да стане официјална членка на НАТО.

Сите земји-членки на Алијансата треба да го ратификуваат пристапниот протокол за Македонија да влезе во клубот, но Шпанија, за која се верува дека ќе биде последната држава која ќе го бстори тоа, најпрво треба да обезбеди стабилен парламент.

Шпанската социјалистичка работничка партија на премиерот Педро Санчез, доби најмногу гласови на вонредните парламентарни избори одржани денеска, но помалку од претходните избори во април. Тоа се сепак недоволно за составување на Влада, покажаа првичните излезни анкети откако во 20 часот беа затворени избирачките места. 

Се очекува Санчез да има меѓу 114 и 119 пратеници, но за формирање Влада е потребно да обезбеди 176 пратенички мандати, а за мнозинска влада не успеа ниту да коалицира со левичарската и идеолошки блиската Унидас Подемос, која исто така освои помалку пратенички места.

Конзервативната народна странка е на второто место според анкетите со добиени меѓу 85 и 90 пратенички мандати, што е голем раст во однос на претходните избори, а на третото место дојде идеолошки блиската ВОКС, екстремно-десничарската партија  која треба да добие 56-59 места и да има речиси двојно подобар биланс.

Ова за нас битно прашање, во Шпанија е закочено со месеци поради политичката криза во земјата и неможноста да се конституира Влада по последните избори кои се одржаа во април.

Формирањето нова влада во Шпанија, а со тоа и ратификувањето на протоколот за зачленување на Северна Македонија во НАТО, се чинат уште понеизвесни од досега по денешните парламентарни избори како што покажуваат излезните анкети, 

Овој сооднос само дополнително ќе ја нагласи фрагментираноста во парламентот, што повторно води во период на преговори за формирање влада чиј епилог е крајно неизвесен. Денешните беа петти избори во Шпанија по 2015 година.

За ратификацијата на пристапниот протокол на членувањето на Македонија во НАТО потребно е јасно дефинирано мнозинство во парламентот, воспоставување на работните тела на парламентот и формирање влада за процедурата да може да започне.


Можеби ќе ве интересира

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

ДРАМА ВО БЕЈРУТ - демонстранти упаднаа во МНР, убиен полицаец

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца