08 Јули, 2020
0.0470

МАКЕДОНИЈА НА 13 МЕСТО: Балканците живеат во гасна комора

Објавено во: Македонија, Балкан 09 Јануари, 2020

Балканците живеат во гасна комора, покажа најновиот извештај на Глобалната Алијанса за здравје и загадување. Македонија е на 13. место со 96 починати на 100.000 жители, на 18. место е Црна Гора (89), на 26. е Албанија (79) и на 34. место е Словенија со 68 смртни случаи како последица од загадувањето. 

Бројките во извештајот покажуваат дека Србија е прва во Европа по штетните ефекти од загадувањето, најмногу од загадениот воздух и деветта во светот. Бугарија е на третото место по смртност во Европа како последица од загадувањето. Во оваа земја во 2017 година се евидентирани 137 смртни случаи на 100.000 жители. Петта е Босна и Херцеговина со 125 умрени од загадувањето, седма е Хрватска (108), а единасетта е Грција со 99 починати. 

Можеби ќе ве интересира

ПРЕД 12 ДЕНА ЗАМИНАЛ ДА СОБИРА ПЕЧУРКИ: Исчезна 25 - годишно момче

ПРЕД 12 ДЕНА ЗАМИНАЛ ДА СОБИРА ПЕЧУРКИ: Исчезна 25 - годишно момче

(ВИДЕО) Полицаец удира шлаканица на момче на улицата „Партизански одреди“

(ВИДЕО) Полицаец удира шлаканица на момче на улицата „Партизански одреди“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 120 заразени, кампањата тече, Заев и Ахмети си разменија остри зборови

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 120 заразени, кампањата тече, Заев и Ахмети си разменија остри зборови

Се враќаат во редовен работен процес вработените во институциите надлежни за спроведување на изборите

Се враќаат во редовен работен процес вработените во институциите надлежни за спроведување на изборите

15 јули е прогласен за неработен ден

15 јули е прогласен за неработен ден

Филипче: Не сум користел службено возило за никакви други цели освен за работните обврски

Филипче: Не сум користел службено возило за никакви други цели освен за работните обврски

Герила акција на ДИК во Тетово и Гостивар: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Герила акција на ДИК во Тетово и Гостивар: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Богојески: Гласот за 10ка е глас за победа на граѓаните врз политичарите

Богојески: Гласот за 10ка е глас за победа на граѓаните врз политичарите

Усеин: Ромите на Западен Балкан се најпогодени од корона кризата

Усеин: Ромите на Западен Балкан се најпогодени од корона кризата