19 Јануари, 2022
0.0341

МАКЕДОНИЈА НЕМАЛА ПОДОБАР МИНИСТЕР ОД ФИЛИПЧЕ: Но, ако немав договор со Алтернатива, ќе немаше стабилност-Заев образложи зошто заминува Филипче од функцијата

Објавено во: Македонија 05 Декември, 2021

Премиерот Зоран Заев образложи зошто од функцијата го трга актуелниот министер за здравство, Венко Филипче, за кого пред извесно време пред новинарите рече: „не го давам Филипче зошто е одличен министер. 

По влегувањето на Алтернатива во парламентарното мнозинство и во Владата, со ова министерство ќе раководи кадар на оваа партија, а на денешната прес-конференција и Заев најави дека е можно оваа функција да припадне на стоматологот Беким Сали.

-Јас мислам дека Северна Македонија никогаш немала подобар министер за здравство Венко Филипче, но граѓаните и иднната на државата се мој приоритет. Ако немав договор со алтернатива ќе немаше ваква стабилност, на власт ќе дојдеше Христијан Мицкоски кој не кажува С од Северна Македонија, така што заради граѓаните и за државата сум подготвена на се, истакна премиерот Заев. 

Истовремено рече дека патот на политиките, од последните 4 години, се негова гордост, набројуваќи ги договорот со Бугарија, решавање на спорот за името со Грција, полноправното членство во НАТО...

-Коалицијата може само дополнително да го зајакне патот и да ги оствариме останатите зацртани цели, а тоа е отпочнување на преговорите со Европската Унија. Ова е сериозна гаранција на парламентарнтото мнозинство да продолжиме низ сите филтри за преговорите на Евриопската унија. Јас сум благодарен што Алтернатива размислува конкретно европски. Ова е нова гаранција за сите, реше Заев. 

Можеби ќе ве интересира

БОРИСОВ ВЧЕРА ПРВ ПАТ СЛУШНАЛ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА ИМА ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН БУГАРИЈА - вели дека први ја признале нашата независност

БОРИСОВ ВЧЕРА ПРВ ПАТ СЛУШНАЛ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА ИМА ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ КОН БУГАРИЈА - вели дека први ја признале нашата независност

ФОТОГАЛЕРИЈА НА ФАКТОР: БОГ СЕ ЈАВИ - како верниците масовно го прославија големиот христијански празник Водици

ФОТОГАЛЕРИЈА НА ФАКТОР: БОГ СЕ ЈАВИ - како верниците масовно го прославија големиот христијански празник Водици

(ВИДЕО) НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ И БИТИЌИ МУ СЕ ПРИДРУЖИ НА ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ - еве која е пораката до верниците

(ВИДЕО) НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ И БИТИЌИ МУ СЕ ПРИДРУЖИ НА ФРЛАЊЕТО НА КРСТОТ - еве која е пораката до верниците

ОГРОМЕН УСПЕХ Е ШТО ЈА ДОБИВМЕ НОТАТА ОД СКОПЈЕ ДЕКА НЕМААТ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ - Петков задоволен од посетата на земјава

ОГРОМЕН УСПЕХ Е ШТО ЈА ДОБИВМЕ НОТАТА ОД СКОПЈЕ ДЕКА НЕМААТ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ - Петков задоволен од посетата на земјава

ДИМИТРОВ: Должност на нашата Влада е да бара доказ од Бугарија дека имаат добра волја

ДИМИТРОВ: Должност на нашата Влада е да бара доказ од Бугарија дека имаат добра волја

Мартин во Охрид најсреќен: Го извади крстот од осветените води на езерото

Мартин во Охрид најсреќен: Го извади крстот од осветените води на езерото

ЦРКВАТА БИРАЛА КОИ СЕ ФИЗИЧКИ ПОДГОТВЕНИ И ВЕЌЕ УЧЕСТВУВАЛЕ - денеска околу десет лица ќе скокаат по крстот во Скопје во Вардар

ЦРКВАТА БИРАЛА КОИ СЕ ФИЗИЧКИ ПОДГОТВЕНИ И ВЕЌЕ УЧЕСТВУВАЛЕ - денеска околу десет лица ќе скокаат по крстот во Скопје во Вардар

ЃОРЃИ СПАСОВ: Сила сме ние на Балканот, Бугарите сега можат мирно да спијат, бидејќи добија гаранции дека нема да ги нападнеме

ЃОРЃИ СПАСОВ: Сила сме ние на Балканот, Бугарите сега можат мирно да спијат, бидејќи добија гаранции дека нема да ги нападнеме

МИХАИЛ ПАНОВСКИ: Од двете страни за прв пат имаме добри и чесни луѓе, да се искористи шансата да се реши проблемот со Бугарија

МИХАИЛ ПАНОВСКИ: Од двете страни за прв пат имаме добри и чесни луѓе, да се искористи шансата да се реши проблемот со Бугарија