26 Април, 2019
0.0323

MAКЕДОНИЈА ОТПАЃА: Фолксваген ќе инвестира во Србија?

Објавено во: Економија, Балкан 20 Март, 2019

Денешната посета на српскиот претседател, Александар Вучиќ во седиштето на германскиот авто гигант Фолксваген ги зајакнува очекувањата дека ќе инвестираат во Србија, пишува Б92

Одредени српски медиуми објавија дека Вучиќ разговарал со официјални лица на компанијата, но тоа официјално не е потврдено. 

Вучиќ претходно го посети и музејот каде се изложени автомобили на компанијата. 

За оваа инвестиција заинтересирани се повеќе земји од регионот. Според податоци кои се достапни на интернет од 2003 година, Фолксваген годишно произведува 9.3 милиони единици. 

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања