25 Март, 2018
0.0529

„Македонија“ почнува да се емитува

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2017

ЈАДРАН ФИЛМ  го претстави trailer-от на играната серија МАКЕДОНИЈА. Тоа е специфична љубовна приказна, каде главен актер е американски продуцент кој доаѓа во Македонија за да прави серија за МАКЕДОНИЈА. Тој при тоа се бори со своите дилеми, влијанија и препораки од разни страни како серијата би можела, требала и смее да изгледа … Неколку пати после неколку тешки удари на проектот, скршен за кратко, решава да се откаже, но сепак на крај ја завршува серијата..„

Впечатоците за трејлерот на Македонија, ни ги споделува Стојан Синадинов.

Фактор: Трејлерот за серијата Македонија го поставува прашањето „Што е Македонија“. Која е пораката која со ова прашање се испраќа?

Стојан Синадинов –  „Што е Македонија?“ Бренд на кечап? Име на фудбалски тим? Име на спортска сала? Географска област? Овошна салата што се служи во француските ресторани? Емил Рубен во трејлерот вика дека тоа е љубовна приказна, дека имало две љубови. Можеби пораката е љубовна? Не знам, но знам една лекција од историјата на филмот. Кога го прашале легендарниот американски филмски режисер Џон Форд каква порака сакал да испрати со неговиот филм, тој одговорил дека кога сака да испраќа пораки, повеќе преферира да го праќа по пошта…

Фактор: Ќе успее ли серијата да ја долови вистинската перцепција за Македонија?

Стојан Синадинов – Мислам дека не постои „вистинска перцепција“. Има лична, колективна, доминантна… перцепција. Според трејлерот, единствено што можам да кажам е дека насетувам некоја естетичка димензија слична на „Сенки над Балканот“ на Драган Бјелогрлиќ, која моментално ја гледаме на ТВ, историска драма во постмодерен визуелен клуч? Но, трејлерите можат да ги зголемат очекувањата над можностите на креаторот на серијалот. Трејлерот на сиквелот „Блејд ранер 2049“ на Ридли Скот беше објавен пролетва, беше одличен. Филмот го видовме пред еден месец, беше одличен.

Фактор:  Дали сметате дека ќе и се допадне на публиката?

Стојан Синадинов  – Кога во земјата на продуцентот „Јадран филм“ на серијалот „Македонија“ (Хрватска) пред 15-тина години беше направен последен обид за ревитализација на некогашниот дневен весник „Вјесник“, во неделникот „Глобус“ излезе реклама со следнава содржина: „Направивме хрватски ’Њујорк тајмс‘. Знаеме веќе што ќе речете, но каква Америка е Хрватска, таков ’Њујорк тајмс‘ е и ’Вјесник‘!“. Доволно ќе биде и толку да биде допадлив.

Фактор: Може ли македонската публика денес да следи серија од македонска продукција?

Стојан Синадинов – Секако дека може. Како и што следи. Само, да не рековте „македонска продукција“? Колку што се достапни информациите за продукцијата на „Македонија“, би го парафразирал прашањето од трејлерот – „Што е (ТВ серијалот) ’Македонија‘ како модел на продукција“?

Можеби ќе ве интересира

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“